Do niesłychanego aktu wandalizmu i bluźnierstwa doszło na północ od Montpellier na francuskim wybrzeżu śródziemnomorskim – nieustaleni dotychczas sprawcy podpiłowali i przewrócili 10-metrowy krzyż, ważący prawie tonę, ustawiony na szczycie góry Saint Loup na wysokości prawie 700 metrów. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z 10 na 11 maja, ale miejscowe władze ujawniły to dopiero 15 bm.
Według wstępnych ustaleń tamtejszej żandarmerii wandale prawdopodobnie nie używali piły, ale posłużyli się świdrem, którym obalili wielką metalową konstrukcję krzyża, widocznego z pobliskiego Montpellier. Na kikucie wysokości 1 metra napisali sprejem po francusku "Szczyt świecki" i "Heretycy" oraz po angielsku "Witch power" (moc czarownicy), co może wskazywać na odwoływanie się do symboliki pogańskiej.
Zniszczony obecnie krzyż metalowy ustawiono na górze w 1911, zastępując nim wcześniejszy drewniany, był symbolem całego regionu Langwedocji, na której terenie znajduje się Montpellier.
"Było to znaczące miejsce dla mieszkańców miasta i departamentu Hérault [którego Montpellier jest stolicą - KAI], gdyż krzyż był widoczny ze wszystkich stron ” – powiedział rektor katedry św. Pawła w tym mieście ks. Michel Plagniol. Dodał, że "wiele osób chodziło na górę na spacery, aby podziwiać stamtąd całą dolinę”.
Zniszczony obecnie krzyż już wcześniej padł ofiarą aktu wandalizmu w 1989 (ale nie przewrócono go wtedy). Dochodzenie w tej sprawie trwa, ale zarówno władze, jak i mieszkańcy zapewniają, że krzyż ponownie stanie na swym pierwotnym miejscu.
Ten najnowszy akt barbarzyństwa wpisuje się w całą serię podobnych ataków antychrześcijańskich, a zwłaszcza antykatolickich, które od kilku lat przetaczają się przez Europę, głównie Zachodnią (chociaż ostatnio coraz częściej zdarzają się one także w Polsce). Francja w tej niechlubnej statystyce zajmuje pierwsze miejsce: według danych rządowych od trzech lat codziennie są tam profanowane średnio trzy kościoły, ale przedmiotem działań wandali padają tam również cmentarze, pomniki i szkoły katolickie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.