Benedykta XVI odprawił w Bellahouston Park w Glasgow pierwszą Mszę św. w czasie swej czterodniowej wizyty apostolskiej w Wielkiej Brytanii. W homilii papież podkreślił, że ewangelizacja kultury nabiera coraz większego znaczenia w naszych czasach, gdy „dyktatura relatywizmu” usiłuje przesłonić niezmienną prawdę o naturze człowieka, jego przeznaczeniu i jego ostatecznym dobru.
Ojciec Święty przybył do Bellahouston Park ok. godz. 17.00 lokalnego czasu, po czym przesiadł się do papamobile i objechał poszczególne sektory pozdrawiając 65 tys. zgromadzonych tam wiernych. Dwukrotnie zatrzymał się w czasie przejazdu, by ucałować podane mu niemowlę. Na placu powiewały przede wszystkim papieskie i brytyjskie flagi, ale było również kilka polskich.
Witając Benedykta XVI abp Glasgow Mario Conti podkreślił, że wierni Szkocji są posłuszni ewangelii, która jest tu nauczana od ponad 15 wieków. – Przybyłeś do nas, aby świętować naszego pierwszego misjonarza św. Niniana, który zgodnie z czcigodną tradycją otrzymał wykształcenie w Rzymie i powrócił, aby głosić ewangelię Chrystus i umacniać jego Kościół – przypomniał arcybiskup. Następnie hierarcha przywołał postaci św. Augustyna, św. Kolumby i św. Patryka – ewangelizatorów Wysp Brytyjskich. Podkreślił również, że w okresie Reformacji „oddani mężczyźni i kobiety zostali umęczeni z powodu swej wiary”. – Witaj Ojcze Święty na miejscu, gdzie twój czcigodny poprzednik Jan Paweł II zachęcał nas, by iść w przyszłość ręka w rękę. Witamy cię jako Sługę Jezusa Chrystusa, Sługę Sług Bożych – zakończył hierarcha.
Następnie papież otrzymał od abp. Keith’a O’Briena, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Szkocji oraz abp. Contiego oprawiony w skórę żywot św. Niniana.
W homilii Benedykt XVI ubolewał, że „niektórzy próbują dzisiaj wykluczyć wiarę religijną z życia publicznego, sprywatyzować ją, a nawet przedstawiać ją jako zagrożenie dla równości i wolności”. – A jednak religia jest w rzeczywistości gwarantem prawdziwej wolności i szacunku, prowadząc nas do dostrzegania w każdej osobie brata lub siostry – podkreślił Ojciec Święty.
Wezwał katolików świeckich, aby byli jasnymi głosami, które proponują „prawo do życia nie w dżungli samozniszczenia i arbitralnych swobód, ale w społeczeństwie, które pracuje dla prawdziwego dobra swych obywateli i oferuje im przewodnictwo i ochronę w obliczu jego słabości i kruchości”.
Przywołując wizytę Jana Pawła II w Szkocji w 1982 r. podkreślił, że jego wezwanie do współpracy międzychrześcijańskiej „doprowadziło do większego zaufania i przyjaźni” katolików z członkami Kościoła anglikańskiego i episkopalnego. Zachęcił „do dalszych modlitw i pracy z nimi przy budowaniu jaśniejszej przyszłości dla Szkocji, opartej na wspólnym dziedzictwie chrześcijańskim”, żyjąc „w szacunku i wzajemnej miłości”. Przypomniał, że w tym roku przypada 450. rocznica Parlamentu Reformacyjnego, ale także „setna rocznica Światowej Konferencji Misyjnej w Edynburgu, która jest powszechnie uważana za znak narodzin współczesnego ruchu ekumenicznego”.
Przypominając, że trzy szkockie uniwersytety zostały założone przez papieży, a także imiona pierwszych świętych tej ziemi: Niniana, Mungo, Kolumby i Małgorzaty Benedykt XVI wezwał Szkotów, by starali się być godnymi tej wielkiej tradycji.
Biskupów wezwał do troski o kapłanów i diakonów. – Bądźcie dla nich ojcami i przewodnikami w świętości, zachęcając ich do wzrastania w wiedzy i mądrości w pełnieniu misji zwiastunów, do której zostali powołani – apelował Ojciec Święty.
Do świętości wezwał także kapłanów Szkocji. – Jesteście wezwani do świętości i do służenia ludowi Bożemu przez kształtowanie ich życia w tajemnicy krzyża Pana. Głoście Ewangelię czystym sercem i jasnym umysłem. Poświęcajcie się samemu Bogu a staniecie się dla młodych ludzi jaśniejącymi przykładami świętego, prostego i radosnego życia: oni ze swej strony z pewnością zapragną przyłączyć się do was w waszej, pełnej gotowości służbie ludowi Bożemu – prosił papież.
Zwrócił się także do młodzieży. – Każdy dzień stawia przed wami wiele pokus – narkotyki, pieniądze, seks, pornografia, alkohol – o których świat mówi wam, że przyniosą wam szczęście, tymczasem są one niszczycielskie i powodują podziały. Jest tylko jedna rzecz, która przetrwa: miłość Jezusa Chrystusa osobiście do każdego z was. Szukajcie Go, poznawajcie Go i miłujcie Go a On wyzwoli was z niewoli błyskotliwej, lecz powierzchownej egzystencji, często proponowanej przez dzisiejsze społeczeństwo. Odrzućcie to, co bezwartościowe i uczcie się swej własnej godności jako dzieci Boże – wezwał Benedykt XVI.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.