Benedykt XVI odprawił Mszę św. w Glasgow

Benedykta XVI odprawił w Bellahouston Park w Glasgow pierwszą Mszę św. w czasie swej czterodniowej wizyty apostolskiej w Wielkiej Brytanii. W homilii papież podkreślił, że ewangelizacja kultury nabiera coraz większego znaczenia w naszych czasach, gdy „dyktatura relatywizmu” usiłuje przesłonić niezmienną prawdę o naturze człowieka, jego przeznaczeniu i jego ostatecznym dobru.

Swoją homilię zakończył po szkocku słowami: „Pokój Boży i błogosławieństwo dla was wszystkich; niech Bóg was otoczy i niech Bóg błogosławi naród Szkocji!”.

W czasie modlitwy wiernych po angielsku i szkocku proszono m.in. za pracujących w urzędach publicznych i osoby odpowiedzialne za dobro wspólne, aby nigdy nie ignorowali wołania uciśnionych, ale przychodzili z pomocą potrzebującym. Proszono również o nowe powołania, aby mężczyźni i kobiety, za przykładem św. Niniana usłyszeli zaproszenie do pójścia za Jezusem odwagą i służenia z miłością. Wreszcie jedno z wezwań poświęcono ludziom młodym, prosząc, aby zawsze potrafili wybierać drogę, która prowadzi do życia.

Msza św. w Bellahouston Park sprawowana była według formularza właśnie o św. Ninianie, ewangelizatorze Szkocji, którego wspomnienie przypada dzisiaj. Gdy w 397 r. św. Ninian został mianowany biskupem, wysłano go na ziemie dzisiejszej północnej Anglii, by nawracał tamtejsze plemiona. Na obrzeżach regionu Dumfries i Galloway, w Whithorn, założył pierwszy chrześcijański kościół w Szkocji. Choć początki szkockiego kościoła wiąże się przede wszystkim z osobą irlandzkiego mnicha św. Kolumby, to właśnie św. Ninian był pierwszym głosicielem chrześcijaństwa na szkockiej ziemi.

Ze względów bezpieczeństwa osoby chcące uczestniczyć we Mszy św. musiały dotrzeć na miejsce celebry najpóźniej na trzy godziny przed jej rozpoczęciem. Organizatorzy spodziewali się, że we Mszy św. w Glasgow weźmie udział ok. 100 tys. osób, jednak w Bellahouston Park zgromadziło się ok. 65 tys. wiernych. Jedną z przyczyn mniejszej ilości uczestników spotkania wymienia się sposób rozprowadzania kart wstępu. Nie przewidziano indywidualnych wejść na miejsca celebry. Aby wziąć udział w którymś z publicznych spotkań z Benedyktem XVI należało zarejestrować się w grupach – już w lipcu, w okresie wakacyjnym – a także wnieść niewielką jak na brytyjskie warunki opłatę w wysokości 20 funtów.

W czasie oczekiwania na papieża w Bellahouston Park trwała wspólna modlitwa. Dla zgromadzonych śpiewała m.in. Susan Boyle, uczestniczka brytyjskiej edycji programu „Mam Talent”. Jak powiedziała w rozmowie ze Szkockim Katolickim Biurem Prasowym, „móc zaśpiewać dla papieża to wielkie wyróżnienie i coś o czym zawsze marzyła”. Artystka dodała, że zawsze chciała zaśpiewać dla Ojca Świętego. „Nie potrafię wyrazić słowami mojego szczęścia, że to marzenie się spełniło” – stwierdziła Boyle. Będąca Szkotką Boyle trzykrotnie zaśpiewała w Bellahouston Park: przed rozpoczęciem Mszy św., w czasie jej trwania oraz gdy Benedykt XVI opuszczał miejsce celebry.

Z Bellahouston Park Benedykt XVI pojedzie na międzynarodowe lotnisko w Glasgow, skąd odleci do Londynu. Prosto z lotniska Ojciec Święty pojedzie do Nuncjatury Apostolskiej w dzielnicy Wimbledon, która jest jego rezydencją w czasie pobytu na Wyspach Brytyjskich.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »