Stowarzyszenie Romów w Polsce opowiedziało się za utworzeniem stałego przedstawicielstwa Romów przy Komisji Europejskiej w randze ambasadora - oświadczył w piątek szef stowarzyszenia Roman Kwiatkowski.
Wystąpienie Kwiatkowskiego ma związek z czwartkowymi obradami szczytu UE, podczas których omawiana była kwestia deportacji Romów z Francji. Komisarz UE do spraw praw podstawowych Viviane Reding zapowiedziała, że KE otworzy postępowanie karne przeciwko Francji w związku z kontrowersyjnym wydalaniem Romów z tego kraju. Ostro protestował prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Zdaniem Kwiatkowskiego rolą ambasadora Romów byłoby reprezentowanie społeczności wobec, tak Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego. "To warunek wstępny, aby Romowie otrzymali prawo do składania postulatów i brali bezpośredni udział jako podmiot, a nie przedmiot polityki europejskiej, w tym zakresie. Romowie polscy dostrzegają w podjętej dyskusji początek ważnego etapu w zakresie integracji społeczności romskiej. Deklarujemy szerokie wsparcie dla wszelkich działań podejmowanych w tym zakresie, tak w Komisji Europejskiej, jak i w Polsce" - uważa Kwiatkowski.
Lider Stowarzyszenia Romów w oświadczeniu przypomniał, że w Europie mieszka około 15 milionów Romów. To - jego zdaniem - społeczność zepchnięta na obrzeża wegetacji. "Podkreślamy z wielką satysfakcją, że po latach miałkich dyskusji i omijania tematyki romskiej, wreszcie Europa zrozumiała, że w szybkim czasie i radykalnymi działaniami należy na poważnie raz jeszcze rozważyć to wszystko, co wiąże się z kwestią odpowiedzialności społeczeństwa Europy za los Romów i ich integracji" - głosi oświadczenie.
Polscy Romowie wyrazili nadzieję, że w najbliższym czasie KE zrewiduje politykę dotyczącą mniejszości. "Opowiadamy się za opracowaniem założeń strategicznych i wieloletniego programu budowania podstaw dla integracji środowiska romskiego" - napisali.
Francja w połowie roku zaostrzyła politykę wobec Romów, głównie z Rumunii, likwidując dziesiątki obozowisk. Według danych francuskich władz, odesłano do Rumunii i Bułgarii 979 Romów. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka. We Francji mieszka około 300 tysięcy Romów.
Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji reprezentującą interesy mniejszości romskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej. Istnieje od 1992 roku. Z jego inicjatywy rokrocznie w byłym obozie Birkenau odbywają się uroczystości upamiętniające zagładę Romów. Pod jego auspicjami działa także Romski Instytut Historyczny, dokumentujący między innymi okres zagłady przedstawicieli tego narodu.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.