Reklama

Bp Muskus: Na geniuszu kobiet opiera się życie naszych rodzin i wspólnot

Krakowski biskup pomocniczy poświęcił nowe szaty i korony dla Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki.

Reklama

Uroczystość odbyła się z okazji 25. rocznicy koronacji cudownego wizerunku Maryi i zgromadziła w kościele ojców franciszkanów w Wieliczce mieszkańców miasta, górników, przedstawicieli wspólnot i stowarzyszeń oraz władze lokalne z burmistrzem Arturem Koziołem.

W homilii bp Damian Muskus OFM mówił, że Matka Jezusa jest wzorem "uważności na potrzeby drugiego człowieka, wzorem zaangażowania i całkowitego zaufania Synowi". - Jest także przykładem geniuszu kobiet, które są dyskretnie czuwające i nie pozostają bierne, gdy trzeba działać, gdy potrzebna jest pomoc i interwencja. Jest przykładem geniuszu kobiet, które intuicyjnie wiedzą, jak postąpić w sytuacjach kryzysowych - podkreślał.

Jak zauważył, przykładem działania tego kobiecego geniuszu jest czas pandemii, kiedy to właśnie kobiety: lekarki, pielęgniarki, salowe, siostry zakonne, wolontariuszki, bez wahania i z narażeniem życia, objęły troską osoby starsze, chore i niepełnosprawne, podopiecznych domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

- Często musiały podjąć decyzję o opuszczeniu swoich rodzin i wspólnot, by pójść tam, gdzie nikt nie chciał iść, mierząc się ze swoim strachem, ale także, niestety, nierzadko z sąsiedzkim ostracyzmem. Za ich odwagę i poświęcenie, za ich zaufanie Bożej Opatrzności, za to, że dzięki nim udało się uratować wiele ludzkich istnień, pragniemy im z całego serca podziękować - mówił bp Muskus.

Dodał, że kobiecy geniusz objawia się jednak nie tylko w sytuacjach tak dramatycznych, jak pandemia. - Na tym geniuszu opiera się życie naszych rodzin i wspólnot. Kim byśmy byli bez naszych mam, sióstr, mężowie powiedzą żon, bez tych cichych bohaterek codzienności, które czuwają nad nami od najwcześniejszych lat, napełniają miłością dom i nie liczą godzin poświęconych na codzienną żmudną pracę i troskę o bliskich - zaznaczył.

Wspominając wydarzenia sprzed ćwierćwiecza hierarcha przywołał św. Jana Pawła II, który poświęcił królewskie diademy i kard. Franciszka Macharskiego, "dobrego pasterza Kościoła krakowskiego", który nałożył je na cudowny wizerunek Pani Wielickiej. - Niech ci dwaj czciciele Matki Jezusa staną się dla nas wszystkich wzorem miłości do Maryi - zachęcał.

Na koniec hierarcha zawierzył Matce Bożej Łaskawej chorych i cierpiących, a także tych, którzy im  profesjonalną pomoc, by "byli dla nich znakami nadziei i zawsze stawiali ich w centrum swojej posługi". - Prośmy za nas samych, byśmy mieli odwagę budowania sieci solidarności i otaczali nią tych, którzy doświadczają różnego rodzaju bólu i niedomagań - modlił się biskup.

Nowa suknia i korony są wotum wdzięczności za 4 wieki opieki Matki Bożej Łaskawej nad ziemią wielicką. Szaty utrzymane są w oryginalnej kolorystyce obrazu. - Czerwień oznacza cierpienie Matki na drodze krzyżowej Jezusa, a kolor niebieski jest symbolem nieba - wyjaśnia o. Jacek Biegajło OFM, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.

Suknia Maryi została ozdobiona złotymi elementami, m.in. lilijkami andegaweńskimi. Wykonana jest z korali, bursztynów, rubinów, szmaragdów i pereł. Oprócz koron, głowę Maryi otacza wieniec z 12 gwiazd, w nawiązaniu do Apokalipsy św. Jana.

Nowe szaty Księżnej Wieliczki powstały w pracowni Mariusza Drapikowskiego, dzięki hojności firm i osób prywatnych. Są wspólnym dziełem społeczności solnego miasta, które ratowała od bombardowań, epidemii, katastrof w kopalni.

Homilia bp. Damiana Muskusa: 

Czytaj także: 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama