Wieczorem w hali warszawskiego Torwaru zgaśnie Ogień Nadziei zapalony w greckim mieście Aleksandropolis, który płonął w stolicy od soboty. Pierwsza dama RP Anna Komorowska oznajmi: piąte Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ogłaszam za zamknięte.
Flaga zostanie przekazana Belgom, którzy w 2007 roku jednym głosem przegrali rywalizację z Polską o prawo przeprowadzenia tej imprezy. Teraz zorganizują zawody w 2014 roku.
Dyrektor Komitetu Organizacyjnego ELIOS 2010 Bogusław Gałązka powiedział PAP, że jest mu bardzo przykro, iż nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w ceremonii zakończenia Igrzysk, która zbiegła się z pożegnaniem lata i powitaniem jesieni.
"Hala Torwaru może pomieścić tylko 3700 osób, a potrzeby mamy co najmniej dwukrotnie większe. Nie ma w stolicy zamkniętego pomieszczenia na taką liczbę widzów. Samych sportowców jest półtora tysiąca, a do tego dochodzą ich trenerzy, osoby towarzyszące, rodziny" - wyjaśnił.
Zaznaczył przy tym, że najbardziej żal mu ponad dwóch tysięcy wolontariuszy, gdyż wykonali wspaniałą pracę, bardzo wysoko ocenioną przez wszystkie ekipy.
Od niedzieli 1500 zawodniczek i zawodników z 56 krajów rywalizowało na sześciu stołecznych obiektach w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.
Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i ponad trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. W Polsce jest ok. miliona osób z upośledzeniem umysłowym.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.