Dni Kard. Adama Kozłowieckiego

Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego, upamiętniające życie i działalność zmarłego przed trzema laty duchownego, trwają w Majdanie Królewskim.

Polski purpurat ponad pół wieku był misjonarzem w Zambii i pierwszym arcybiskupem stolicy tego kraju – Lusaki.

Organizowane już po raz trzeci obchody rozpoczęła 23 września uroczysta Msza św., której przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ją m.in.: bp Edward Frankowski i pallotyn, ks. Tadeusz Wojda z watykańskiej Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów oraz liczni kapłani.

„Kardynał Adam Kozłowiecki zdobywał dla Chrystusa ludzi napotkanych na swojej życiowej drodze. Właściwie to on sam ich szukał. Tworzył dla nich parafie, budował kościoły, szkoły i szpitale. Leczył ludzkie serca i nie zapominał o potrzebach doczesnych człowieka” – mówił podczas liturgii bp Nitkiewicz.

Do 3 października w 11 parafiach dekanatu raniżowskiego odbywać się będą pokazy filmów, prelekcje dotyczące postaci kardynała, misji oraz działalności i zamierzeń Fundacji „Serce bez granic”, której patronuje kard. Kozłowiecki. Dniom towarzyszy wystawa z fotografiami autorstwa purpurata: „W obiektywie Misjonarza Afryki”.

Kard. Adam Kozłowiecki urodził się l kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej k. Kolbuszowej. Był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, jezuitą, misjonarzem, pierwszym arcybiskupem metropolitą Lusaki w Zambii.

W uznaniu za wieloletnią pracę misyjną Jan Paweł II kreował go w 1998 r. kardynałem. Rok wcześniej z okazji 60-lecia swego kapłaństwa przybył do kraju ojczystego i uczestniczył we Mszy koncelebrowanej z Janem Pawłem II w Kaliszu i innych polskich miastach.

Odznaczony został wieloma orderami zambijskimi i był żywym symbolem przemian dokonanych na kontynencie afrykańskim. Przez wiele lat był również członkiem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, a w samej Zambii kierował Papieskimi Dziełami Misyjnymi.

25 lipca 2007 kard. Kozłowiecki odebrał w Mpunde w Zambii doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 28 września 2007 r. w wieku 96 lat. Jego pogrzeb odbył się w Lusace.

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin hierarchy planowane jest ustanowienie Roku Ksiedza Kardynała Adama Kozłowieckiego, który rozpocznie się w styczniu 2011 r. Z tej okazji ma być rozegrany mecz piłki nożnej Polska-Zambia, wydany okazjonalny znaczek pocztowy i wybita pamiątkowa moneta NBP.

Organizatorem Dni Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego w Majdanie Królewskim jest Zarząd Fundacji im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ "Serce bez granic".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
24°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
21°C Wtorek
dzień
22°C Wtorek
wieczór
wiecej »