„Obecny rząd nie chce otwierać dyskusji o rozdzieleniu Kościoła od państwa” – zadeklarowała premier Słowacji Iveta Radičová podczas wczorajszego spotkania z przewodniczącym episkopatu, abp. Stanislavem Zvolenským.
Pomimo różnicy zdań istniejącej w obecnej prawicowo-liberalnej koalicji rządzącej, inicjatywę w sprawach debaty o zmianach sposobu finansowania Kościoła przez państwo obecny rząd pozostawia stronie kościelnej, co zresztą przewiduje zasadnicza umowa konkordatowa obowiązująca na Słowacji od 2000 r.
Na Słowacji zachował się system finansowania Kościołów i organizacji religijnych przez państwo. W 2009 r. dotacje na pensje dla duchownych, na administrację kurii biskupich itp. wyniosły 37,2 mln euro, z czego Kościołowi katolickiemu przypadło 21 mln. Kościelne zbiórki pieniężne nie podlegają opodatkowaniu ani kontroli przez instytucje zewnętrzne, pozakościelne.
Abp Zvolenský z zadowoleniem przyjął deklarację obecnego rządu, przypominając, że są ważniejsze i pilniejsze do podjęcia problemy w wymiarze społecznym. Uzyskał obietnicę premier Radičovej w dwóch sprawach: rząd udzieli natychmiastowej pomocy finansowej organizacjom charytatywnym prowadzonym przez Kościół, którym grozi likwidacja, oraz zadba o zachowanie ustawowej równowagi w sprawach finansowania szkół katolickich w takim samym wymiarze, jak to czyni w stosunku do szkół państwowych.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.