SLD stworzy księgę potrzeb pacjenta, którą przedstawi minister zdrowia Ewie Kopacz - zapowiedziała we wtorek wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia Elżbieta Streker-Dembińska (SLD). Posłanka od środy ma odwiedzać placówki zdrowotne w kraju, m.in. w Częstochowie.
"Proszę się nas spodziewać, mili pacjenci, będziemy się pojawiać w różnych miejscach. Jutro będziemy w Częstochowie, będziemy na ulicy z dużą tablicą, na której wszyscy będziecie mogli napisać, co dla was jest najważniejsze, co was boli, co wam się nie podoba w tym systemie i czego oczekujecie" - mówiła Streker-Dembińska podczas konferencji prasowej w Sejmie.
Podkreśliła, że zamierza pytać pacjentów, jakie są ich "oczekiwania, ich wrażenia, oceny obecnie funkcjonującej służby zdrowia". Zaznaczyła, że zamierza rozmawiać także ze środowiskami pielęgniarek, lekarzy i diagnostów.
"Zapytamy, wiedząc o tym, że już niedługo usiądziemy do projektów ustaw, które zapowiada pani minister. Niektóre z nich są już w konsultacjach społecznych, wzbudzając emocje różnych środowisk" - zaznaczyła.
Jak zapowiedziała Ewa Kopacz, do końca października w Sejmie ma zostać złożony pakiet 12 ustaw zdrowotnych, m.in. projekt ustawy o działalności leczniczej.
Efektem rozmów z pacjentami będzie "księga życzeń, może i zażaleń" - powiedziała Streker-Dembińska. "Oczywiście, w żadnym systemie na świecie wszystkie życzenia pacjentów niestety nie są zaspokojone. I my zdajemy sobie z tego sprawę, że również ta księga oczekiwań i życzeń pacjentów nie będzie możliwa w pełni do realizacji" - zaznaczyła.
Jak jednak dodała, w księdze znajdą się "odpowiedzi i podpowiedzi" pacjentów, co jest dla nich najważniejsze. Już dziś - mówiła - można powiedzieć, że nie do przyjęcia są "długie kolejki, usługi świadczone w święta i niedziele".
"Z tą księgą pójdziemy do pani minister, usiądziemy na sali obrad i będziemy dyskutować o pakiecie zdrowotnym. Walczyć będziemy o te rzeczy, które pacjenci przedstawią jako najistotniejsze" - zaznaczyła.
Także szef klubu SLD Grzegorz Napieralski podkreślił podczas konferencji, że "zdrowie jest najważniejsze". Jego zdaniem, debata w polskiej polityce toczy się na różnych poziomach, ale nie tych najważniejszych. "O zdrowiu mówimy bardzo rzadko, o służbie zdrowia jeszcze rzadziej" - zaznaczył.
Napieralski przypomniał o inicjatywie SLD - tzw. okrągłego stołu ws. służby zdrowia. Jak ocenił, początki funkcjonowania okrągłego stołu "były niezłe, deklaracje były słuszne, ale potem zaczęły się rozbieżności i nie było już kolejnych projektów".
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.