Gaz jest, ale trzeba go transportować

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, że Polska liczy na maksymalne wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom ws. tranzytu gazu przez terytorium ukraińskie.

"Liczymy, strona polska liczy, na maksymalne wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom, bo taki jest wymiar praktyczny sprawdzenia tego, co ma się dziać w przyszłości w obszarze współpracy energetycznej, bo gaz jest, trzeba go jeszcze dotransportować do Polski poprzez terytorium ukraińskie" - powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z Janukowyczem.

Ukraiński prezydent oświadczył, że pytanie w tej sprawie nie powinny być kierowane do jego kraju. "Ukraina zawiera umowy o tranzycie gazu i je wykonuje. Nie słyszałem o takiej sprawie, żeby Ukraina nie wykonywała jakichś zobowiązań wobec Polski" - zaznaczył.

Poinformował, że zaproponował Komorowskiemu uczestnictwo w projekcie modernizacji systemu przesyłu gazu. Zaznaczył, że Polska stałaby się wówczas udziałowcem tego systemu.

W październiku ub.r. PGNiG zawarło z E.ON Ruhrgas warunkową umowę na dostawy 300 mln metrów sześciennych gazu do końca 2011 roku. Warunkiem było uzyskanie przez E.ON Ruhrgas zgody na transport gazu do Polski przez terytorium Ukrainy, jednak spółka ta do tej pory nie zawarła umów transportowych z ukraińskimi operatorami. PGNiG szukał możliwości dodatkowych dostaw po tym, gdy na początku ub.r. surowiec przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

W poniedziałek ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant" podał, że ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu odmawia transportowania gazu do Polski; gazeta powołała się na źródła w ukraińskim ministerstwie ds. paliw i energetyki. We wtorek resort ten zapewnił, że Ukraina nie czyni żadnych przeszkód w transporcie gazu do Polski.

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Jałcie, gdzie brali udział w konferencji zorganizowanej przez fundację "Yalta European Strategy" (YES).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »