Aborcyjne przeciągnie liny

Na Litwie, gdzie aborcja jest legalna, rozgorzała dyskusja na temat tego, czy lekarz ze względów religijnych bądź z powodu swych przekonań może odmówić usunięcia ciąży.

Możliwość odmowy przez lekarza dokonania aborcji z tych powodów dopuścił litewski rząd, proponując odpowiednie poprawki do ustawy o ochronie zdrowia. Jednak propozycje te spotkały się z kategorycznym sprzeciwem grupy posłów, określających je jako "terror psychiczny i ograniczenie praw kobiet do przerywania ciąży".

"Ciało kobiety i jej zdrowie psychiczne nie należą ani do rządu, ani do Sejmu, ani do Kościoła katolickiego. (...)Wyrażamy kategoryczny sprzeciw, by uprawomocniona została zasada odmowy udzielenia pacjentce pomocy medycznej, gdy jej potrzebuje" - czytamy w oświadczeniu grupy posłów, głównie partii socjaldemokratycznej. "Proponowane poprawki do ustawy szczególnie boleśnie uderzą w kobiety ze wsi i o mniejszych dochodach" - napisano w oświadczeniu.

Minister zdrowia Raimondas Szukys powiedział, że "bez wątpienia może to mieć negatywne skutki", dodał jednak: "Sprawa wyznania religijnego jest bardzo skomplikowana i powinniśmy uszanować prawo człowieka do odmowy przerywania ciąży".

Opinia społeczeństwa na temat możliwości odmowy dokonania aborcji także jest podzielona. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w tym tygodniu przez portal Delfi, 45 proc. Litwinów uważa, że lekarz ma prawo do odmowy ze względów religijnych, a ponad 53 proc. - że takiego prawa nie ma.

Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Sejm i prezydent.

Przeprowadzony w sierpniu sondaż instytutu Spinter Tyrimai wskazuje, że ponad 84 proc. Litwinów usprawiedliwia aborcję. 36,3 proc. respondentów uważa, że kobieta bezwarunkowo ma prawo decyzji w sprawie przerwania ciąży, 48 proc. sądzi, że aborcja powinna być dopuszczalna w niektórych przypadkach.

Dane statystyczne wskazują, że na Litwie zmniejsza się liczba przypadków aborcji. W ubiegłym roku było ich 8 tys., a w latach 2008 i 2007 odpowiednio: 9 tys. i 9,5 tys.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, LITWA

 • radix.blog.onet
  02.10.2010 12:01
  Ciało ani kobiety, ani mężczyzny, oczywiście do rządu nie należy. A należy do rządu sumienie obywateli? Rządy sumieniami uzurpowały sobie jedynie reżimy totalitarne. Powtórka z "rozrywki"?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  24°C Czwartek
  noc
  22°C Czwartek
  rano
  29°C Czwartek
  dzień
  29°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »