Liczni mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wzięli udział w niedzielę w "Święto gęsi" w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie k. Nakła nad Notecią. Królowało jednak nie dorodne ptactwo, ale już gęsina i potrawy z niej przyrządzone.
Uczestnicy festynu mogli skosztować regionalnych specjałów, takich jak czernina, półgęsek, faszerowane szyje i chleb z gęsim smalcem. Podczas warsztatów kulinarnych można było dowiedzieć się o różnych sposobach przyrządzenia mięsa gęsiego i wydobycia z niego pełni smaku.
Przed imprezą w ośrodku doradztwa odbyły się warsztaty dla hodowców i kucharzy. W programie znalazły się zajęcia m.in. na temat wymogów sanitarnych dla hodowców gęsi i sposobów wytwarzania tradycyjnych potraw z gęsiny.
"Święto gęsi" było wstępem do drugiej edycji akcji promującej gęsinę jako zdrową i bezpieczną żywność, znakomitą podstawę zarówno prostych, jak i bardzo wyrafinowanych potraw. Akcja pod nazwą "Gęsina na świętego Marcina", podobnie jak w zeszłym roku, będzie prowadzona w regionie w okolicach 11 listopada.
Akcji patronuje samorząd województwa, który chciałby wypromować gęsinę jak danie na polskie Święto Niepodległości. W opinii marszałka województwa Piotra Całbeckiego, region kujawsko-pomorski jest szczególnie do tego predestynowany, bowiem na jego terenie funkcjonuje czołowy Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej k. Inowrocławia. Placówka jest właścicielem genotypu gęsi białej kołudzkiej.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.