Przed sądem w Amsterdamie rozpoczął się w poniedziałek proces przywódcy skrajnie prawicowej i antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV), Geerta Wildersa, któremu zarzuca się nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i dyskryminację muzułmanów.
Przed głównym wejściem do budynku sądu, gdzie rano zebrało się kilkunastu przeciwników Wildersa, utworzono strefę bezpieczeństwa; w okolicy rozmieszczono kilkudziesięciu policjantów - informuje agencja AFP.
O Wildersie zrobiło się głośno za sprawą nakręcenia antyislamskiego filmu wideo zatytułowanego "Fatna", w którym autor przedstawił islam jako "krwiożerczą ideologię terrorystyczną".
Wildersa oskarża się o nawoływanie do nienawiści na tle rasowym oraz dyskryminację muzułmanów i cudzoziemców spoza krajów zachodnich, zwłaszcza Marokańczyków. Prokuratura zarzuca mu, że w przemówieniach i wywiadach z okresu między październikiem 2006 i marcem 2008 roku domagał się zakazu Koranu, nazywając tę świętą księgę islamu "faszystowską" i przyrównując ją do "Mein Kampf" Adolfa Hitlera.
Holenderskiemu deputowanemu grozi rok więzienia i 7,6 tys. euro grzywny.
W wyborach parlamentarnych z 9 czerwca partia Wildersa zajęła trzecie miejsce, zdobywając 24 mandaty w 150-osobowym parlamencie. PVV poparła nowy rząd mniejszościowy Holandii, który mają utworzyć liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) przyszłego premiera Marka Rutte i Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA).
Od początku wojny zginęło już ponad 52,4 tys. Palestyńczyków.
„W obliczu powagi zbliżającego się zadania i pilnych potrzeb obecnych czasów..."
25 kwietnia doszło do podpisana porozumienia między DR Konga z Rwandą.
"Chłopcy, czy to możliwe, że mam żyć bez was" - zapisała w pamiętniku 16 listopada 1945 roku.
Napięcie między krajami wywołał atak terrorystyczny w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir.
W środę podobne spotkanie przeprowadzi szef MSW Bruno Retailleau.