Słowacja: Policjanci znęcali się nad dziećmi?

Dziesięciu słowackich policjantów stanęło w piątek przed sądem w Koszycach (na wschodzie Słowacji) pod zarzutem znęcania się nad romskimi dziećmi i nadużycia władzy. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Dziesięciu słowackich policjantów stanęło w piątek przed sądem w Koszycach (na wschodzie Słowacji) pod zarzutem znęcania się nad romskimi dziećmi i nadużycia władzy. Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Sprawa wyszła na jaw dzięki nagraniom wideo z telefonów komórkowych funkcjonariuszy. Dziewięciu mężczyznom i kobiecie grożą kary od czterech do 10 lat więzienia.

Kolejna rozprawa w procesie odbędzie się 26 listopada.

Policjanci w marcu 2009 roku na koszyckim romskim osiedlu Lunik IX zatrzymali sześcioro dzieci w wieku od 10 do 16 lat pod zarzutem napaści na starszą kobietę. Następnie zmusili je do wzajemnego bicia, a także szczuli psami. Trzej chłopcy mieli być przez zwierzęta pokąsani.

Funkcjonariusze zabrali też dzieci do pobliskiej piwnicy, gdzie kazali im się rozebrać do naga i dalej wzajemnie bić. Jeden z policjantów miał przyłożyć broń do głowy chłopca, pytając, czy ma go zastrzelić. Według aktu oskarżenia policjanci zmuszali też dzieci do lizania im butów i okładania się nawzajem łopatą. Ponadto szydzili z ich romskiego pochodzenia. Wszystko nagrywali na telefony komórkowe.

Sprawę nagłośniły słowackie media. Filmy z telefonów komórkowych ukazały się m.in. na stronach internetowych największego dziennika na Słowacji "Sme". Siedmiu z 10 policjantów zostało odwołanych ze służby. Wszystkim postawiono zarzuty nadużywania pozycji funkcjonariusza służb publicznych, a czterech dodatkowo oskarżono o znęcanie się.

Słowacka prokuratura generalna uznała postępowanie policjantów za wyjątkowo obciążające. W przeciwieństwie do policyjnych śledczych podkreśliła, że motyw ich działania był czysto rasistowski.

"Poszkodowani w tak młodym wieku zostali wystawieni na działania pracowników służb policyjnych, które można nazwać poniżaniem, okrutnym i nieludzkim traktowaniem. Są przekonani, że jednym z powodów takiego traktowania ze strony pracowników policji była ich przynależność do romskiej grupy etnicznej, co m.in. wynika ze stwierdzeń oskarżonych" - powiedziała prokurator Vanda Durbakova.

Oprócz kary więzienia domaga się wypłacenia każdemu z poszkodowanych odszkodowań w wysokości 5 700 euro.

Sąd nie mógł ogłosić wyroku w pierwszym dniu procesu, gdyż żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Obrona zaznacza, że materiały wideo nie mogą stanowić dowodu w sprawie. Dodaje też, że nie sposób zidentyfikować osób z nagranego filmu, który uzyskano nielegalnie.

Koszyckie blokowisko Lunik IX to największe skupisko Romów na Słowacji. W kilku budynkach mieszka około 7 tysięcy ludzi. Przed miesiącem odcięto im prąd, nie mają gazu, a zimna woda dostarczana jest dwa razy dziennie przez godzinę.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
wieczór
-4°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
wiecej »