Papież Franciszek po niedzielnej modlitwie Anioł Pański zabrał głos w sprawie konfliktu na Białorusi wzywając strony do dialogu, a władze i siły bezpieczeństwa do zaprzestania przemocy wobec protestujących po ostatnich wyborach prezydenckich.
Do słów Ojca Świętego odniósł się Przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski abp. Tadeusz Kondrusiewicz.
„Wczoraj byłem w parafii Wołkołata w diecezji witebskiej. Ta parafia obchodziła 600-lecie swojego istnienia i 150-lecie kościoła, czwartego w swojej historii. Czekaliśmy, co powie Ojciec Święty. Sytuacja jest bardzo trudna. Pod koniec Mszy otrzymałem wiadomość, że Papież zabrał głos. Oczywiście dzisiaj bardzo łatwo połączyć się z serwisem Radia Watykańskiego. Przez telefon połączyliśmy się szybko z sekcją białoruską. Dowiedziałem się o słowach Ojca Świętego. Rozległy się oklaski, wszyscy ludzie obecni w kościele wstali. Widać było na ich twarzach łzy. Były to łzy radości, bo nie zostaliśmy sami. – podkreślił abp Kondrusiewicz. – Papież jest z nami. Szybko podchwyciłem jego przesłanie, podkreślając szczególnie wezwanie do zaprzestania przemocy i podjęcia dialogu. Na pewno są to bardzo ważne, aktualne i powiedziane w odpowiednim czasie słowa Piotra naszych czasów. Papież zabrał głos w decydującym momencie współczesnej historii naszego kraju i podtrzymuje nas w obronie praw człowieka, w obronie wolności i demokracji. To bardzo ważne. Wczoraj odbyły się dwa wielkie wiece: propaństwowy, w którym jak podają różne dane uczestniczyło od 40 do 80 tys. osób oraz manifestacja opozycji, w której wzięło udział ponad 200 tys. ludzi. Szli do centrum miasta. Przechodzili obok katedry. Wtedy akurat zaczęły bić dzwony. Widziałem to. Ludzie wyrażali swoją wdzięczność Kościołowi, że jest z nimi. Powtarzali: dziękujemy, dziękujemy.“
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.