Budynek Collegium Medicum UKSW powstaje na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego w Warszawie. Uczelnia kształci medyków od roku.
- Ten wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, że kształci dobrych lekarzy i pielęgniarki, bo ich brakuje, ale ma także podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi - podkreślił Wielki Kanclerz UKSW kard. Kazimierz Nycz.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, władz samorządowych województwa mazowieckiego i Warszawy, delegacje stołecznych uczelni wyższych oraz członkowie środowiska medycznego wspomagającego UKSW w rozwoju kierunku lekarsko-pielęgniarskiego.
Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił, że bardzo zależało mu na tym, aby budynek Collegium Medicum powstawał w czasie przygotowań do beatyfikacji patrona uczelni - kard. Stefana Wyszyńskiego. - Cały Wydział Medyczny traktujemy jako wotum wdzięczności dla św. Jana Pawła II, doktora honoris causa naszej uczelni, który miał wizję utworzenia Wydziału Medycznego na naszym uniwersytecie, ale też jako wotum wdzięczności dla kard. Stefana Wyszyńskiego - nie tylko ze strony naszej wspólnoty akademickiej, ale całego narodu, bo przecież z niego pochodzą ci, których tu kształcimy - zaznaczył.
Materiały UKSW Nowy budynek dla medyków będzie gotowy pod koniec przyszłego roku.Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest konsekwencją decyzji podejmowanych przez rektorów i innych pracowników UKSW przez wiele ostatnich lat. Powstanie kierunku medycznego na uczelni wpisuje się w tradycję średniowiecznego uniwersytetu, na którym jedną z czterech wielkich nauk, obok teologii, prawa i filozofii, była właśnie medycyna.
Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, podkreślił, że "dzięki wielkim wysiłkom władz uczelni oraz instytucji państwowych udało się doprowadzić do powstania tej wyjątkowej, wielospecjalistycznej jednostki, która łączy w sobie podstawy nauk humanistycznych, wielkiej nauki Kościoła z naukami medycznymi".
- Wszyscy ministrowie zdrowia, ktokolwiek ten urząd będzie piastował, będą dumni z tego, że taka jednostka kształci przyszłe pokolenia pracowników sektora ochrony zdrowia. My, lekarze, mamy piękny zawód, ale przede wszystkim pomagamy ludziom i ta pomoc powinna być zawsze opatrzona kompasem etycznym, w który wyposaża nas także nauka społeczna Kościoła. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy z tego wspólnego dobra korzystać - powiedział.
Przed poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego nastąpiło podpisanie m.in. przez kard. Kazimierza Nycza i ks. prof. Stanisława Dziekońskiego aktu erekcyjnego pod budowę budynku Collegium Medicum. Oni także wraz m.in. z autorem projektu budynku Grzegorzem Pacerem i ministrem Błażejem Spychalskim z Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawicielami władz samorządowych wmurowali kamień węgielny.
W tubie oprócz aktu erekcyjnego znalazły się kamień z Góry Tabor, wydanie czterech gazet codziennych z 18 sierpnia 2020 r., banknot 10-złotowy i kilka monet, medal 20-lecia UKSW oraz tak przydatny w dzisiejszych czasach gadżet - maseczka z wyszytym logo Wydziału Medycznego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.