Wiara czyni cuda

„Porankiem wielkanocnym dla Chile” nazwali biskupi tego kraju dzień uratowania 33 górników uwięzionych w kopalni San José. Udana akcja ewakuacyjna wzbudza zrozumiałe zainteresowanie na całym świecie.

Sam jej kryptonim „San Lorenzo” („Święty Wawrzyniec”) wskazuje, również ratownicy powierzali się opiece tamtejszego patrona pracy górniczej. Jednym z nich był Greg Hall, odpowiedzialny za wiercenie otworu ewakuacyjnego w San José. Amerykański inżynier, który niebawem ma zostać wyświęcony na stałego diakona, jest przekonany, że właśnie duchowe wsparcie akcji ratunkowej pozwoliło przezwyciężyć techniczne problemy z dotarciem do zasypanych.

Modlitwa wiernych towarzyszyła zresztą cały czas akcji ratunkowej. Dziękczynienie za jej sukces znalazło się m.in. w centrum międzynarodowych uroczystości w Fatimie w 93. rocznicę zakończenia tamtejszych objawień maryjnych. Z kolei episkopat Paragwaju wydał oświadczenie, w którym wyraził radość z wydobycia uwięzionych pod ziemią górników. Biskupi są przekonani, że wiara stanowiła klucz całej akcji ratunkowej.

Natomiast w Meksyku udana ewakuacja w Chile stała się okazją do przypomnienia podobnego wypadku z lutego 2006 r., gdy 65 górników kopalni węgla Pasta de Conchos straciło życie. Zwraca się uwagę, że zasypani wówczas w wyniku wybuchu gazu pracownicy znajdowali się na dużo mniejszej głębokości, niż ich koledzy z Chile. Tym niemniej nie zdecydowano się wówczas nie tylko na szerzej zakrojoną akcję ratunkową, ale nawet na wydobycie większości ciał. Stąd meksykański Kościół zaapelował o ponowne dochodzenie w sprawie wydarzeń sprzed czterech lat. „To, co widać w związku z wypadkiem i akcją ratunkową w Chile, uświadamia nam, że możemy zginąć nie tylko z rąk zorganizowanej przestępczości – stwierdził ordynariusz Saltillo, bp Raúl Vera. – To straszne, ale śmierć może nas spotkać także ze strony przedsiębiorstw”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
20°C Piątek
dzień
15°C Piątek
wieczór
wiecej »