Kobiety w ciąży od 1 września uzyskały bezpłatny dostęp do najczęściej stosowanych przez nie 114 leków dostępnych na receptę. W ramach wrześniowej listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą ich listę, która - jak zapowiada resort - będzie uzupełniana.
Wykaz zapewnia dostęp do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży - od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, lub położną podstawowej opieki zdrowotnej, lub położną wykonującą świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.
Receptę na leki refundowane (oznaczone jako leki "C") może wystawić lekarz lub położna posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz inny lekarz - na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.