Pomimo trwającej pandemii koronawirusa i obostrzeń sanitarnych, we Lwowie rozpoczął się rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym oraz instytucie teologicznym. Obie uczelnie kształcą studentów duchownych i świeckich na potrzeby Kościoła katolickiego obu obrządków, tak na Ukrainie, jak i w archidiecezji lwowskiej.
Lwowska uczelnia teologiczna to jeden z trzech, obok Kijowa i Gródka Podolskiego rzymskokatolickich ośrodków teologicznych na terenie Ukrainy. Powołana do życia dwanaście lat temu nawiązuje do przedwojennych tradycji teologicznych Uniwersytetu Jana Kazimierza, całkowicie zniszczonych w okresie radzieckiej ateizacji. Aktualnie uczelnia związana jest naukowo z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II oraz Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
„Mamy ponad 60 wykładowców. Przyjeżdżają oni z różnych miejsc. Tak z Polski jak i z Ukrainy. Realizują zajęcia zarówno w seminarium, jak i dla studentów świeckich. Niektórzy z nich będą w pierwszym semestrze przyjeżdżali osobiście, oczywiście z zachowaniem norm sanitarnych, inni będą prowadzili wykłady w trybie on-line. W ubiegłym roku otwarliśmy we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie, studium katolickiego poradnictwa rodzinnego. Uczęszcza na nie 37 studentów. Teraz zajęcia odbywają się on-line. Mamy nadzieję, że w roku akademickim 2020/2021 nasi studenci zakończą studia dyplomami, na których będzie zarówno podpis KUL-owski, jak i ten z naszego instytutu” – powiedział dyrektor instytutu ks. dr Jacek Uliasz.
Teologia uprawiana na Ukrainie zarówno w środowisku rzymskokatolickim jak i greckokatolickim jest dyscypliną, która choć wciąż korzysta z pomocy zagranicznych ośrodków naukowych, co raz bardziej uwzględnia doświadczenie miejscowego Kościoła, a absolwenci teologii włączają się w lokalną działalność duszpasterską.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.