„Przerwa w Komunikacji – 1 listopada dniem bez profili społecznościowych” to tytuł międzynarodowej kampanii na rzecz autyzmu. Już 1 listopada każdy będzie mógł przekonać się jak to jest, gdy świat nie ma z nami kontaktu, a my nie mamy kontaktu ze światem. Właśnie wtedy na portalach społecznościowych takich jak facebook czy twitter zapadnie „Przerwa w Komunikacji” (Communication Shutdown).
Celem kampanii Przerwa w Komunikacji jest zbieranie środków dla organizacji działających na rzecz autyzmu w ponad 40 krajach na świecie, a także szerzenie świadomości społecznej na temat autyzmu i problemów związanych z komunikacją, jakich doświadczają osoby z tym zaburzeniem.
Trudno wyobrazić sobie choćby dzień bez kontaktu z bliskimi czy znajomymi. Jak przeżyć jeden dzień, gdy nikt nie może nam nic powiedzieć, napisać, wyjaśnić? Jeśli zrozumiemy takie problemy w komunikacji, wtedy pojmiemy istotę autyzmu. Największym wyzwaniem dla osób dotkniętym autyzmem są właśnie problemy w komunikacji z otoczeniem.
Każdy, kto do 30 października przystąpi do globalnej kampanii „Przerwa w Komunikacji”, podczas 24 godzin nieobecności w serwisach społecznościowych, będzie mógł doświadczyć jak to jest być odciętym od świata, niezrozumianym, odsuniętym od innych. Kontakty z innymi stanowią ogromne wyzwanie i są jedną z największych barier, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. Przedsięwzięcie ma uświadomić ludziom jak to jest nie móc się komunikować. Organizatorzy akcji chcą przekonać 4,5 miliarda użytkowników mediów społecznych do zamknięcia na jeden dzień swoich profili.
W Polsce do akcji dołączyli m.in. Magdalena Różczka, Krzysztof Stelmaszyk, Mateusz Damięcki.
Fundacja SYNAPSIS jest polską organizacją zaproszoną do udziału w kampanii jako partner oraz jest odbiorcą donacji wniesionych przez Polaków.
Aby wziąć udział w akcji należy przekazać minimum 5 dolarów darowizny za pośrednictwem strony internetowej kampanii www.communicationshutdown.org. To upoważnia do pobrania specjalnego oprogramowania o nazwie CHAPP (charity application), które spowoduje, że 1 listopada zamiast zdjęcia w profilu pojawi się ikona akcji, informująca osoby wchodzące na ich profil, iż tego dnia nie korzystają oni z portali społecznościowych z uwagi na udział w kampanii Communication Shutdown. Dotacje polskich internautów zostaną przekazane Fundacji SYNAPSIS na rzecz pomocy dzieciom i dorosłym dotkniętych autyzmem oraz ich rodzinom.
W Polsce działa około 250 serwisów społecznościowych, które gromadzą 16 milionów użytkowników. Na świecie ponad 2/3 populacji kontaktuje się za pośrednictwem takich portali jak Facebook czy Twitter. Rosnąca rola mediów społecznościowych czyni kampanię „Przerwa w Komunikacji” eksperymentem społecznym, który pozwoli zbadać nawyki związane z użytkowaniem portali społecznościowych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.