Czterech irlandzkich arcybiskupów katolickich poprosiło o spotkanie z premierem kraju, aby wyrazić zaniepokojenie faktem, że jest to jedyny kraj w Europie, w którym kult publiczny został zawieszony w odpowiedzi na nową falę COVID-19.
8 października czterech metropolitalnych arcybiskupów napisało do premiera Micheála Martina, aby wyrazić rozczarowanie wiernych w Republice Irlandii z powodu zamknięcia kościołów. Eucharystia jest nadal dozwolona w Irlandii Północnej, gdzie zdecentralizowany rząd uznał płynące z niej duchowe i psychologiczne korzyści.
„Msze św. nie są zwykłym zgromadzeniem ludzi, ale głębokim wyrazem tego, kim jesteśmy jako Kościół” – napisali hierarchowie. „Jesteśmy gotowi przestrzegać wszelkich norm sanitarnych” – dodają.
List został podpisany przez arcybiskupa Eamona Martina z Armagh w Irlandii Północnej, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Irlandii; Diarmuida Martina z Dublina; Michaela Neary z Tuamu; oraz Kierana O'Reilly z Cashel i Emly.
Przedstawiciele irlandzkiego Kościoła zdefiniowali Mszę św. i sakramenty jako „niezbędne duchowe pożywienie w tych trudnych czasach. Wspólne sprawowanie Mszy św. i sakramentów – nawet w ograniczony sposób – jest w samym sercu tego, co oznacza dla nas bycie wspólnotą chrześcijańską”. Podkreślili również, że „dla wiernych utrata tych duchowych środków życia może być źródłem wielkiego niepokoju i lęku oraz może mieć szkodliwy wpływ na ich ogólne zdrowie i samopoczucie”.
Msze publiczne zostały zawieszone w Republice Irlandzkiej 13 marca i, zgodnie z planem rządowym, miały zostać wznowione dopiero 20 lipca. Jednakże, po szeroko zakrojonym nacisku środowisk kościelnych i przy ustanowieniu komitetów wolontariuszy w każdej parafii w celu zapewnienia higieny i fizycznego oddalenia, władze pozwoliły, aby Eucharystie zostały wznowione już 29 czerwca z limitem 50 osób. Jednak 5 października Narodowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego ogłosił, że wszystkie nabożeństwa religijne mają zostać przeniesione do sieci ze względu na wzrost liczby przypadków koronawirusa.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.