W różnych miastach Indii odbywają się manifestacje w obronie ks. Stana Swamy, hinduskiego jezuity, który został aresztowany pod zarzutem wspierania maoistycznych rebeliantów.
Ks. Swamy został aresztowany w ubiegły czwartek. Aktualnie jest przetrzymywany w szpitalu, gdzie odbywa przewidzianą przez prawo kwarantannę. Jego zatrzymanie wzbudziło jednak w Indiach powszechne oburzenie. Interwencję w jego sprawie zapowiedzieli liderzy wszystkich partii opozycyjnych. Obrońcy praw człowieka biorą natomiast udział w demonstracjach, które odbywają się w wielu indyjskich miastach. Wskazują oni bowiem, że zatrzymanie sędziwego jezuity to ewidentny przykład nadużywania prawa, by zastraszyć obrońców praw człowieka. Ks. Swamy nagłaśniał bowiem niesprawiedliwości, których ofiarą padają ludy plemienne. Sprzeciwił się również aresztowaniu 3 tys. przedstawicieli tychże ludów, którzy buntowali się przeciwko wyprzedaży ich ziem i dlatego zostali określeni mianem maoistycznych rebeliantów.
W obronie hinduskiego jezuity wystąpił abp Peter Machado, metropolita Bengaluru w południowych Indiach. „Ks. Swamy powinien zostać wypuszczony na wolność. Władze powinny być mu wdzięczne za jego pełną oddania posługę dla ubogich i wydziedziczonych, a nie go prześladować” – powiedział abp Machado.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.