Mel Gibson hojny dla swego Kościoła

Na niezwykłą hojność popularnego aktora i reżysera, Mela Gibsona na rzecz kościoła św. Rodziny w Malibu w Los Angeles zwraca uwagę Andrea Tornielli we wczorajszym wydaniu włoskiego dziennika „Il Giornale”.

Włoski watykanista, powołuje się na niedawne doniesienia, o tym że Gibson przekazał na rzecz tego ufundowanego przez siebie kościoła, darowiznę w wysokości 9,6 mln dolarów, którą można odpisać od podatków. Tornielli przypomina, że ten znany aktor, reżyser i scenarzysta od wielu lat jest zwolennikiem nadzwyczajnej formy obrządku łacińskiego, czyli tzw. Mszy trydynckiej i przybliżył się nie tyle do lefebrystów, ile wręcz do tzw. „sedewakantystów”, czyli osób uważających, że od śmierci Piusa XII Stolica Piotrowa jest nieobsadzona. Pomimo, że Kościół katolicki dokonał ważnego wyboru Jana XXIII i jego kolejnych następców, odrzucenie przez tę grupę ważności wyboru wynikać ma z powodu decyzji podjętych przez II Sobór Watykański oraz wypływającej stąd nauki Kościoła.

Majątek kościoła wspieranego przez Gibsona oceniany jest na 60 mln dolarów USA. Natomiast liczba wiernych, uczestniczących w niedzielnej liturgii nie przekracza 70. Nie ma on nic wspólnego z katolicką archidiecezją Los Angeles, a sprawujący w nim posługę franciszkanin, Clement Procopio został suspendowany przez biskupa Phoenix Thomasa J. O’Briena.

Andrea Tornielli przypomina, że Gibson jest twórcą wybitnych dzieł, takich jak „Pasja” czy „Apocalypto”. Jednocześnie życie osobiste aktora odbiega od wzorców katolickich – w 2006 roku po 26 latach małżeństwa rozszedł się z żoną Robyn z którą ma córkę i 6 synów. W 2009 związał się z rosyjską pianistką i piosenkarką, Oksaną Grigoriewą, z którą ma córkę. W kwietniu bieżącego roku związek się rozpadł, a Grigoriewa domaga się od Gibsona 20 mln dolarów jako alimentów dla córki. Prasa ujawniła też problem alkoholowy aktora, który ujawnił się szczególnie wyraziście w lipcu 2006, kiedy aresztowano go za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Jak zaznacza Tornielli szczególny wpływ na idee religijne Gibsona miały poglądy jego ojca, Huttona Gibsona, który był między innymi oskarżany o negowanie Holokaustu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
21°C Wtorek
rano
wiecej »