Ponowne przeliczenie głosów w dwóch hrabstwach w Wisconsin nie wykazało poważnych zmian. W tym jednym z kluczowych wyborczo stanów z przewagą ponad 20 tys. głosów zwyciężył Demokrata Joe Biden.
Sztab urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa zawnioskował o ponowne przeliczenie głosów tylko w dwóch hrabstwach w Wisconsin - Milwaukee i Dane, bastionach Demokratów. W innych hrabstwach stanu głosy nie były liczone po raz drugi.
W niedzielę ponowne liczenie głosów zakończyło Dane, a wcześniej w piątek Milwaukee. W pierwszym z nich Trump zmniejszył swoją stratę do Bidena o 45 głosów. W drugim wyborczy audyt powiększył przewagę Demokraty o 132 głosy.
Nowe dane nie wpływają na ostateczne rezultaty z Wisconsin, gdzie z przewagą ponad 20 tys. głosów wygrał Biden. Triumf w tym stanie nad Wielkimi Jeziorami gwarantuje mu 10 głosów w Kolegium Elektorów. To gremium będzie wybierać amerykańskiego prezydenta 14 grudnia.
"Tak jak mówiliśmy, ponowne przeliczenie jedynie potwierdziło zwycięstwo Joe Bidena w Wisconsin" - przekazała w oświadczeniu dla Associated Press Danielle Melfi, która kierowała kampanią Bidena w Wisconsin.
Rzeczniczka kampanii Trumpa Jenna Ellis oceniła natomiast, że nowe dane z Wisconsin "ujawniły poważne problemy" dotyczące legalności kart do głosowania. Nie podała przy tym szczegółów.
Trump jeszcze w trakcie ponownego przeliczenia głosów zapowiadał, że po jego zakończeniu złoży w Wisconsin wyborczą skargę kwestionującą rezultaty z tego stanu. "Znaleźliśmy wiele nielegalnych głosów" - zapewniał w sobotę na Twitterze amerykański przywódca.
Biden ogłosił swoją wyborczą wygraną, ale Trump nie uznał zwycięstwa rywala. Utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, a jego obóz składa skargi sądowe - do tej pory bez sukcesów, które pozwoliłyby mu odwrócić na swoją korzyść wynik w którymkolwiek ze stanów, gdzie zwyciężył jego rywal.
W Kolegium Elektorów Biden może liczyć na 306 głosów, a Trump na 232. Do zaprzysiężenia 46. prezydenta USA dojdzie 20 stycznia.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.