Zasady użycia broni przez polskich żołnierzy, służących na misjach poza granicami kraju reguluje nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, do której w czwartek Senat wprowadził poprawkę. Senatorowie poparli nowelę jednogłośnie.
Poprawka doprecyzowuje zasady użycia broni przez żołnierzy. Nowela trafi teraz ponownie do Sejmu.
Zgodnie z nowelizacją żołnierze, służący na misjach, mogą używać broni w samoobronie, a także do zwalczania zagrożeń spowodowanych przez zamachowców - samobójców. W nowelizacji zaznaczono, że broni nie można używać wobec dzieci, których wiek nie przekracza 13 lat, kobiet w widocznej ciąży oraz osób kalekich.
Zaznaczono też, że "środki przymusu" powinny być stosowane na rozkaz dowódcy.
W uzasadnieniu nowelizacji zapisano, że różne są wymagania dotyczące użycia siły na różnych misjach. Polskie wojsko może wykonywać zadania w ramach mandatu organizacji międzynarodowych NATO, ONZ, UE czy innych z uwzględnieniem celów różnych misji. W takiej sytuacji to organizacja międzynarodowa, w której będą działać siły zbrojne RP, będzie ustanawiać zasady użycia siły.
Najwięcej polskich żołnierzy służy w Afganistanie. Ponadto żołnierze służą w misjach UE w Bośni i Hercegowinie oraz misjach NATO w Kosowie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.