Manifestacje Palikota w Katowicach, Opolu i Gdańsku

Kilkudziesięciu zwolenników posła Janusza Palikota demonstrowało w czwartek przed katowicką Archikatedrą Chrystusa Króla. Namawiali posłów do przegłosowania ustawy zezwalającej na zapłodnienie in vitro. "In vitro darem od Boga" - przekonywali.

Zbierali podpisy na listach poparcia projektu ustawy dopuszczającym tę metodę.

"Nie walczymy z biskupami, to biskupi walczą z nami" - skandowali uczestnicy demonstracji. Życzyli parlamentarzystom odwagi, by przyjęli ustawę zezwalającą na in vitro. "Posłowie nie lękajcie się" - można było przeczytać na jednym z transparentów.

Na innych napisano: "Kler gra nie fair", "Nie walczymy z Kościołem, walczymy z patologią Kościoła", "Tak dla in vitro, ekskomunikujcie nas", "Nasze szczęście w waszych rękach" i "Biskupi - odbieracie ziemię, pieniądze, nadzieję; siejecie nienawiść, pogardę, strach".

"Jesteśmy tutaj, bo walczymy o wolność, możliwość wyboru. Chcemy, aby każdy z nas, sam, według swojego uznania, decydował o wyborze - metody in vitro, aborcji, eutanazji, lekcjach religii czy etyki. Nikogo do niczego nie zmuszamy" - przekonywali uczestnicy manifestacji.

Zarzucali przedstawicielom Kościoła, że chcą państwa wyznaniowego. Państwo musi być świeckie - podkreślali. "Biskupi nie mogą grozić, straszyć, obiecywać ekskomuniki. To niegodne, niedobre i nie do zaakceptowania" - powiedziała jedna z uczestniczek manifestacji.

"Chcemy powiedzieć posłom, że mają nasze wsparcie, prosimy Kościół, by włączył się w debatę na ten temat" - powiedział PAP Wojciech Ozimek z Ruchu Poparcia Palikota. Jak dodał, jemu osobiście najbliżej jest do projektu posłanki Małgorzata Kidawy-Błońskiej, choć - zaznaczył - najistotniejsze, by na ten temat odbyła się publiczna debata.

W piątkowym głosowaniu Sejm skierował do prac w komisjach projekty ustaw ws. in vitro, zgłoszone przez Małgorzatę Kidawę-Błońską, Jarosława Gowina (oboje PO) i Bolesława Piechę (PiS). Posłowie odrzucili projekt Teresy Wargockiej (PiS). Nad projektami mają pracować sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Proponowane są radykalne rozwiązania, zakazujące in vitro oraz przewidujące karanie za stosowanie tej metody, jak też takie, które ją dopuszczają i zezwalają na mrożenie ludzkich embrionów.

Z kolei w Opolu przeciwnicy Janusza Palikota uniemożliwili wejście do opolskiej kurii biskupiej jego zwolennikom, którzy chcieli złożyć petycję ws. in vitro. Po 15 minutach słownych przepychanek do sympatyków Palikota wyszedł rzecznik kurii i przyjął ich apel.

Przed opolską kurię przyszło w czwartek po południu kilku zwolenników Ruchu Poparcia Palikota. Mieli ze sobą transparent z napisem "Nowoczesny Kościół, nowoczesna Polska" oraz tablice z hasłami "Kościół dla katolików, państwo dla wszystkich obywateli" i "Nie dla polityki w Kościele".

Manifestujący chcieli złożyć w kurii adresowaną do opolskiego biskupa petycję ze swoim stanowiskiem w sprawie zapłodnienia in vitro i apelem, by Kościół nie mieszał się do polityki i nie wpływał na prawo i władze świeckie.

"Przyszliśmy tutaj złożyć petycję, wiedząc o tym, że opolska kuria jest jedną z najbardziej światłych, jeśli nie najbardziej światłą w Polsce, aby apelować, by Kościół w Polsce był taki jak Kościół opolski - nowoczesny i otwarty na ludzi, akceptujący to, że w Polsce nie żyją tylko katolicy" - powiedział dziennikarzom Sebastian Kossakowski z opolskiego tymczasowego komitetu koordynacyjnego Ruchu Poparcia Palikota.

Przed budynkiem pojawiła się także kilkuosobowa ekipa kontrmanifestantów. Najbardziej aktywny był w niej Wiesław Ukleja z Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. Stanął w drzwiach kurii i zapowiedział, że chcący złożyć petycję mogą do niej wejść, "ale będą musieli go usunąć". "Ja stoję tutaj, jak stała hołota Palikota pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu, plując na staruszki modlące się tam" - mówił Ukleja.

W kierunku manifestujących autorów petycji wielokrotnie padały epitety "hołota", a sam Palikot kilkakrotnie został nazwany "ordynarnym chamem". "Chcecie Kościół zapędzić do katakumb, takie jest wasze polityczne przesłanie" - mówił Ukleja.

Gdy zwolennicy Palikota mieli już zrezygnować z osobistego wręczenia petycji i zapowiedzieli wysłanie jej pocztą, do manifestujących wyszedł rzecznik opolskiej kurii, który przyjął od nich dokument i zapowiedział przekazanie go biskupowi.

Z kolei sam Palikot w towarzystwie kilku swoich zwolenników w czwartek po południu, przed siedzibą metropolity gdańskiego, abp. Sławoja Leszka Głódzia, ustawił ponad metrowy krzyż z przymocowanym do niego zdjęciem metropolity. Obok krzyża Palikot ustawił butelkę wódki i położył pęto kiełbasy. Jak powiedział, inscenizacja ta jest symbolem "wszystkich grzechów głównych polskiego Kościoła, w tym pychy, obżarstwa, nieczystości".

"Jednego tylko grzechu głównego nie można przypisać biskupowi Głódziowi, to jest lenistwa, bo w tej swoje pysze, w tej żarłoczności, w tej chciwości, w tej nieczystości jest rzeczywiście bardzo pracowitym biskupem" - mówił Palikot, nazywając abp. Głódzia "liderem środowisk radiomaryjnych".

"Nie zgadzamy się na życie w państwie wyznaniowym. Chcemy, by o metodzie in vitro decydowali ludzie, a nie biskupi, nawet jeśli mają nieślubne dzieci, co nie jest przecież rzadkością, ale nie oznacza kompetencji w sprawie posiadania czy nie dzieci metodą in vitro" - mówił Palikot.

Happeningowi Palikota przyglądało się kilku młodych działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego Brygada Pomorska, którzy w czasie jego wypowiedzi skandowali m.in.: "Na kolana, na kolana, do spowiedzi" oraz "Palikocie, Palikocie, zamrozimy cię w azocie" czy "Wielka Polska katolicka".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
21°C Sobota
dzień
wiecej »