Poznańska Caritas od najbliższej niedzieli do 11 listopada będzie sprzedawać rogale marcińskie. Wypiekane z okazji odpustu świętego Marcina specjalne ciasto z nadzieniem w kształcie rogala będzie można kupić w kilkudziesięciu poznańskich parafiach, a zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz ubogich.
„Caritas kontynuuje tradycję Poznania i Wielkopolski, w tym roku już po raz czwarty będziemy rozprowadzać rogale marcińskie” – mówi KAI ks. Waldemar Hanas. Dyrektor Poznańskiej Caritas podkreśla, że zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na przygotowanie wieczerzy wigilijnej dla ubogich i potrzebujących, którą Caritas zorganizuje na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przed Świętami Bożego Narodzenia.
„W tym roku wypiek trzydziestu tysięcy sztuk rogali dla Caritas przygotowały cztery poznańskie cukiernie – informuje Adam Powierza z poznańskiej Caritas.
Rogale będzie można kupić od niedzieli 7 listopada w położonym w centrum Poznania Barze „Caritas” oraz na stoiskach przy kościołach św. Marcina i Najświętszego Zbawiciela. W Święto Niepodległości będzie je też można nabyć w specjalnym namiocie Caritas na placu przed Zamkiem.
W akcję włączyło się również ponad trzydzieści parafii archidiecezji poznańskiej. Rogale będą tam rozprowadzane przez młodzież po każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę.
„Zachęcamy do odwiedzenia naszych stoisk i nabycia rogali marcińskich, które pakowane będą do specjalnych torebek z napisem: «Tym rogalem wspierasz potrzebujących»” – mówi Adam Powierza.
Tradycja wypieku rogali narodziła się w 1891 r. z inspiracji ówczesnego proboszcza parafii św. Marcina w Poznaniu, ks. Jana Lewickiego. Zaapelował on do wiernych, by wzorem swego patrona zrobili coś dobrego dla ubogich. Poruszony kazaniem proboszcza poznański cukiernik Józef Melzer postanowił odpowiedzieć na apel kapłana – wypiekł rogale, które bogatsi kupowali, a biedni mieszkańcy otrzymywali za darmo. Z czasem smakołyk ten stał się tradycyjnym wypiekiem na obchodzony 11 listopada odpust ku czci św. Marcina, który słynął z uczynków miłosierdzia.
Caritas Archidiecezji Poznańskiej sprzedaje rogale od 2007 roku. Akcję wspiera duszpasterstwo młodzieży.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.