Wszystkie partie dwóch odmian kaszanki z firmy Sokołów SA zostały wycofane ze sklepów w Republice Irlandii na mocy decyzji agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności (The Food Safety Authority of Ireland) - donosi w piątek telewizja RTE.
W uzasadnieniu FSAI wskazała na wysoki poziom bakterii listerii monocytogenes. Osobom, które zakupiły którąś z dwóch odmian kaszanki polecono, by oddały je tam, gdzie je kupiły. Dwóch irlandzkich hurtowników, którym dostarczono produkt wycofuje go ze sprzedaży.
Według RTE polskie władze prowadzą dochodzenie w celu ustalenia źródła skażenia.
Listeria monocytogenes zwana bakterią lodówkową rozmnaża się w niskich temperaturach. Zjedzenie zbyt dużej dawki tej bakterii może spowodować listeriozę. Infekcja ma objawy przypominające nieco grypę. Objawia się gorączką, bólami mięśni, niekiedy mdłościami, bólem głowy i zaburzeniami równowagi.
Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i osób z osłabioną odpornością: chorych, starszych i małych dzieci. Listeria może też oddziaływać na centralny system nerwowy i serce.
Do momentu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza w tej sprawie w zakładach "Sokołów" SA.
Wcześniej, pod koniec października kaszankę sokołowską wycofano ze sprzedaży w Doncaster (płd. Yorkshire), ponieważ wykryto w nich poziom drobnoustrojów przewyższający prawnie dopuszczalny limit ponad 600 razy.
Kaszanka importowana z Polski sprzedawana była lokalnie w Doncaster i dostarczana odbiorcom w innych miastach. Przypadków zatrucia nie odnotowano.
Sokołów SA zapewnia na swym portalu, że wszystkie zakłady wchodzące w skład grupy są pod stały nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej i posiadają wdrożony system jakości ISO9001 oraz certyfikaty potwierdzające standardy sanitarne i jakość produkcji, między innymi: BRC i IFS.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.