Na dzisiejszym posiedzeniu Rząd zajmuje się nowelizacją ustawy o stosunku Państwa do Kościoła. Przewiduje ona likwidację Komisji Majątkowej.
Zapowiedź takiej nowelizacji pojawiła się pod koniec października. Komentując plany zakończenia prac Komisji Majątkowej, hierarcha przypomniał, że strona kościelna od dawna była za rozwiązaniem, które umożliwiłoby jej dochodzenie sprawiedliwości w sądzie.
Według projektu MSWiA działalność Komsji Majątkowej ma zakończyć swoją działalność 1 stycznia 2011 r. Nierozstrzygnięte do tego czasu sprawy o zwrot dóbr kościelnych zagarniętych nezprawnie w PRL będą rozstrzygać sądy.
„Od tego, czy Komisja Majątkowa zostanie zlikwidowana 1 czy 10 stycznia ważniejsze jest budowanie prawdziwego obrazu jej prac na przestrzeni prawie 20 lat” – odniósł się do tego w rozmowie z dziennikarzami metropolita warszawski. Zwrot bezprawnie odebranego majątku Kościoła nie jest obdarowywaniem Kościoła – zwrócił uwagę.
Kardynał-nominat przypomniał, że Komisji Majątkowych jest kilka – nie tylko ta Kościoła katolickiego, ale również innych wyznań, w tym także Gminy Żydowskiej.
Arcybiskup Nycz zaznaczył, że spośród niemal 3 tys. rozpatrzonych spraw, zaledwie kilka wzbudziło wątpliwości. Dodał, że należy pamiętać iż majątek odebrano Kościołowi w sposób bezprawny nawet wg komunistycznego prawa i teraz nie ma miejsca obdarowywanie Kościoła, a zwrot jego własności.
Jak wyjaśnił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik nowela przewiduje, że sprawy nie załatwione przez Komisję Majątkową będą rozstrzygane na drodze sądowej.
Komisja Majątkowa powstała na mocy ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej w sprawie dóbr bezprawnie zagarniętych Kościołowi w PRL. Z danych MSWiA wynika, że przez kilkanaście lat działania zespoły orzekające Komisji przekazały kościelnym osobom prawnym nieruchomości o łącznym obszarze ok. 60 tys. ha oraz przyznały rekompensatę i odszkodowania na kwotę ok. 107,5 mln zł. Ponadto kościelnym osobom prawnym przekazano 490 nieruchomości budynkowych i lokalowych.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.