Ogólnopolską akcję „Flaga w Twoim oknie” zainicjowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Chce w ten sposób pomóc Polakom w zamanifestowaniu swojego patriotyzmu w Święto Niepodległości.
W archidiecezji krakowskiej młodzież z różnych parafialnych grup rozprowadza flagi oraz informuje o akcji, a dochód przeznaczy na własną działalność.
Jak poinformowała Katarzyna Kucik, rzeczniczka prasowa krakowskiego KSM, młodzież działająca w grupach przy parafiach, takich jak: Oaza, Grupy Apostolskie, KSM, ministranci, schola czy też młodzież niezrzeszona, rozprowadza flagi Polski z załączoną informacją o akcji. Dochód z niej przeznaczy na swoją działalność: wyjazdy na rekolekcje, wspólne wyjścia, remont salki itp.
Każda flaga zapakowana jest w torebkę foliową, dołączona jest także ulotka informacyjna o celu akcji. Do flagi można dokupić także drewniany trzonek. „Flagi można było wziąć w komis. Co nie zostanie rozprowadzone, można zwrócić do biura KSM przy ulicy Wiślnej w Krakowie” – wyjaśnia Kucik.
Zdaniem rzeczniczki, udział w akcji jest aktem patriotyzmu katolików, bowiem akcja „Flaga w Twoim oknie” ma charakter ogólnopolski. „Być może dzięki tej akcji ktoś będzie miał szansę zaopatrzyć się w flagę. Grupy parafialne mogą również poprzez rozprowadzanie flag pogłębić ducha patriotycznego” – dodała.
W ubiegłym roku KSM przeprowadził tę akcję na terenie 14 polskich diecezji: m.in. w krakowskiej, poznańskiej, obu warszawskich, białostockiej i gdańskiej.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przed II wojną światową było częścią Akcji Katolickiej. W okresie komunizmu udało się zarejestrować stowarzyszenie jedynie w dwóch archidiecezjach: poznańskiej i krakowskiej. Organizację zdelegalizowano w lutym 1953 r. ale mimo to działała ona nieoficjalnie w wielu parafiach na terenie całego kraju.
Inicjatorem reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przed 20 laty był ks. prałat Antoni Sołtysik, proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski dekretem z października 1990 r. powołała do życia KSM jako organizację ogólnopolską, nadając jej kościelną osobowość prawną.
Obecnie do Stowarzyszenia należy ok. 20 tys. osób z całego kraju, zrzeszonych w ok. 1000 oddziałów parafialnych i kół środowiskowych.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.