Do Wielkanocy 2011 r. potrwa pierwszy etap wizytacji apostolskiej niektórych diecezji, seminariów i zgromadzeń zakonnych w Irlandii – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zapowiedział ją w marcu br. Benedykt XVI w liście do Kościoła w tym kraju, wystosowanym w związku z przypadkami nadużyć seksualnych popełnionych przez księży i zakonników oraz sposobem załatwiania tych spraw w przeszłości.
Wizytacja seminariów i zakonów
Wizytacji seminariów duchownych dokona arcybiskup Nowego Jorku, Timothy Dolan. Towarzyszyć mu będą duchowni zaaprobowani przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Ich głównym zadaniem będzie pomoc w przeprowadzaniu osobistych rozmów z klerykami. Abp Dolan odwiedzi pięć placówek: Kolegium św. Patryka w Maynooth, Papieskie Kolegium Irlandzkie w Rzymie, Kolegium św. Malachiasza w Belfaście, Kolegium Wszystkich Świętych w Dublinie oraz Instytut Teologiczno-Filozoficzny w dzielnicy Milltown w Dublinie. Ta ostatnia uczelnia, która jest kościelnym wydziałem na uniwersytecie państwowym, będzie wizytowana jedynie pod kątem programu nauczania.
Przed wizytacją wizytator otrzyma kopie wszystkich niezbędnych dokumentów. Każdy wykładowca i student będzie mógł wyrazić na piśmie opinię nt. seminarium, wysyłając ją na nazwisko wizytatora do nuncjatury apostolskiej. Wizytator przeanalizuje wszystkie aspekty formacji kapłańskiej. Będzie przeprowadzać (lub jego asystenci) indywidualne rozmowy ze wszystkimi wykładowcami, seminarzystami, a gdy zajdzie taka potrzeba – z innymi osobami związanymi z życiem seminarium. Możliwość prywatnej rozmowy z wizytatorem będą mieli także księża, którzy ukończyli dane seminarium w ostatnich trzech latach. Przeprowadzający wizytację będzie podążał za dyrektywami zawartymi w dokumentach Stolicy Apostolskiej i Kościoła lokalnego dotyczących formacji kapłańskiej i ochrony niepełnoletnich.
Z kolei s. Sharon Holland IHM, s. Máirin McDonagh RJM oraz jezuita, ks. Gero McLaughlin przeprowadzą wizytację instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, które mają swe domy w Irlandii. Pierwsza faza wizytacji polegać będzie na wypełnianiu kwestionariusza, który ma na celu zebranie informacji nt. zamieszania danego instytutu w przypadki nadużyć, odpowiedzi danej ofiarom i zastosowania się instytutu do protokołów zawartych we wspomnianym dokumencie z 2009 r. Kwestionariusz ma też wykazać, jak każda ze wspólnot radzi sobie z ujawnianiem nadużyć i ich konsekwencjami. Pyta ponadto, co zostało zrobione – w świetle doświadczeń z przeszłości – aby pomóc członkom instytutu w pełnieniu ich zasadniczej misji, jaką jest radykalne świadectwo o obecności Chrystusa w świecie.
Po zgromadzeniu odpowiedzi na kwestionariusz, wizytatorzy spotkają się, aby je ocenić. Swoje rekomendacje co do następnych kroków do podjęcia w czasie wizytacji przekażą Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Natomiast gdy cały proces wizytacji zostanie już zakończony, przedstawią Kongregacji końcowy raport, po którego przestudiowaniu zdecyduje ona, co należałoby zrobić, aby przyczynić się do ponownego ożywienia życia konsekrowanego w Irlandii.
Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wraz z Sekretariatem Stanu postanowiły, że pierwszy etap wizytacji, obejmujący cztery archidiecezje, domy zakonne i seminaria duchowne, powinien się zakończyć, o ile to możliwe, do Wielkanocy 2011 r. Wyniki prac wizytatorów będą mogły wówczas być przestudiowane w maju, po czym Stolica Apostolska wyda stanowisko co do następnych kroków, jakie winny być podjęte, a gdy cała wizytacja się zakończy – opublikuje streszczenie jej wyników.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.