Relikwie ks. Popiełuszki z IPN

Włosy ks. Jerzego Popiełuszki – pobrane po jego śmierci jako materiał dowodowy – teraz mają wartość religijną. Instytut Pamięci Narodowej przekazał relikwie Błogosławionego metropolicie warszawskiemu, kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi.

Włosy pochodzą z akt sprawy karnej prowadzonej przed ówczesnym Sądem Wojewódzkim w Toruniu przeciwko Grzegorzowi Piotrowskiemu i innym oskarżonym o zabójstwo ks. Jerzego. W jednej z teczek znajdowały się dowody rzeczowe, wśród nich – w odrębnej kopercie, w papierowych zawiniątkach – znalazły się włosy kapelana „Solidarności”.

W listopadzie 2005 r. akta sprawy, a wraz z nimi papierowe zwitki opisane jako „włosy z głowy ks. Jerzego Popiełuszki”, przekazano do zasobu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. W toku bieżących prac porządkowych pracownicy IPN natrafili na włosy ks. Jerzego i powiadomili o tym fakcie kierownictwo Instytutu.

Przedstawiciele IPN o znalezieniu włosów bł. ks. Jerzego Popiełuszki poinformowali na początku listopada sekretarza Konferencji Episkopatu Polski, biskupa Stanisława Budzika.

W minioną środę p.o. prezesa IPN, dr Franciszek Gryciuk i p.o. dyrektora Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN, dr Rafał Leśkiewicz udali się do Kurii Metropolitalnej w Warszawie, aby przekazać relikwie Błogosławionego na ręce kard. Nycza. W obecności kanclerza kurii, ks. prałata Grzegorza Kalwarczyka podpisano dokument o przekazaniu włosów Błogosławionego archidiecezji warszawskiej, której kapłanem był ks. Jerzy. Teraz będą one czczone jako relikwie.

Wdzięczność przedstawicielom IPN za świadectwo wrażliwości i przekazanie Kościołowi relikwii błogosławionego kapłana wyraził przewodniczący Episkopatu, arcybiskup Józef Michalik.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  14°C Sobota
  noc
  15°C Sobota
  rano
  23°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  wiecej »