Reklama

Kraków. Jan Paweł II - głosiciel prawdy o Chrystusie

Trwa międzynarodowa konferencja "Ku przyszłości z Janem Pawłem II". Swymi przemyśleniami dzielą się w jej trakcie znawcy osoby i pontyfikatu świętego papieża. Ze względów epidemicznych odbywa się w trybie online.

Reklama

Konferencja, której organizatorem jest m.in. archidiecezja krakowska i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, potrwa do 17 stycznia.

Stanowi intelektualne podsumowanie 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Transmisję z każdego dnia obrad można oglądać od godz. 16 do 19 na kanale JP2TV w serwisie internetowym You Tube. Po zakończeniu transmisji, zapis filmowy danego dnia konferencji jest na kanale dostępny już na stałe.

Wykład inauguracyjny wygłosił 15 stycznia abp prof. Marek Jędraszewski. "Dzisiaj możemy z pełną pewnością stwierdzić, że cały pontyfikat świętego Jana Pawła II Wielkiego był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata i który - w konsekwencji - umożliwia mu w pełni zrozumieć siebie samego" - powiedział metropolita krakowski, który jest uczonym filozofem i teologiem.

Wykład inauguracyjny wygłosił 15 stycznia abp prof. Marek Jędraszewski. „Dzisiaj możemy z pełną pewnością stwierdzić, że cały pontyfikat świętego Jana Pawła II Wielkiego był jednym wielkim świadectwem, poprzez słowo i czyn, tej prawdy, że Chrystus stanowi najwyższy dla człowieka klucz, który pozwala mu odkryć to, co jest w nim nieredukowalne do świata i który - w konsekwencji - umożliwia mu w pełni zrozumieć siebie samego” - powiedział metropolita krakowski, który jest uczonym filozofem i teologiem.

Arcybiskup przeanalizował m. in. rzadko przywoływane artykuły naukowe Karola Wojtyły opublikowane w latach 1960-1978. W 1978 r., po wyborze na Stolicę Piotrową, dla byłego metropolity krakowskiego zaczął się, "długi, trwający prawie dwadzieścia siedem lat czas ukazywania całemu światu właśnie tej prawdy, że humanum - »to, co ludzkie«, najlepiej wyjaśnia się »poprzez« i »w« christianum głoszonym przez chrześcijaństwo i że nie można zrozumieć »tego, co nieredukowalne« w człowieku bez samego Chrystusa."  Abp Jędraszewski wspomniał, że tę prawdę Jan Paweł II głosił m.in. na "czterech areopagach". Pierwszym z nich był  plac św. Piotra, gdy 22 października 1978 roku, w homilii podczas Mszy świętej inaugurującej jego pontyfikat,  Jan Paweł II mówił o konieczności otwierania się na Chrystusa: "Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!". Drugi z kolei miał miejsce także w Watykanie, gdy  4 marca 1979, Papież ogłosił swą encyklikę "Redemptor hominis", gdzie napisał m.in., że  Chrystus jest kluczem dla każdego człowieka, aby mógł pojąć własne człowieczeństwo.  Trzecim areopagiem była paryska siedziba UNESCO, gdzie  2 czerwca 1980 r., gdzie  Papież wskazał z kolei na "fundamentalny związek Ewangelii, czyli orędzia Chrystusa i Kościoła z człowiekiem w samym jego człowieczeństwie", uznając go za kulturotwórczy od samych podstaw.

Czwartym, finalnym areopagiem był Watykan w  Wielki Piątek, 25 marca 2005 roku, gdy ciężko chory Jana Paweł II dał świadectwo  osobistego wchodzenia w paschalną tajemnicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.  Dzięki transmisji telewizyjnej Papież  łączył się duchowo w swej kaplicy, z uczestnikami nabożeństwa Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum. "Pod koniec Drogi Krzyżowej bierze w ręce krucyfiks, całuje go, w pewnym momencie wręcz wtula się w niego. Przemawia do całego świata, nie wypowiadając ani jednego słowa. Przygotowuje się do ostatniej drogi - do domu Ojca. Tę chwilę utrwalił Arturo Mari. Później ten najwierniejszy fotograf Papieża wielokrotnie będzie powtarzał, że to było najważniejsze zdjęcie jego życia, najlepiej oddające cały pontyfikat Jana Pawła II - pontyfikat będący niczym nie zmąconym w ciągu prawie trzydziestu lat wiernym świadczeniem świętego Papieża przełomu II i IIII Tysiąclecia o »tym, co [prawdziwie] nieredukowalne w człowieku«" - przypomniał abp. Jędraszewski.

Pełny tekst wystąpienia metropolity krakowskiego jest dostępny na stronie: www.diecezja.pl.

W trakcie dzisiejszego dnia obrad konferencji zostaną poruszone problemy rodziny i społeczeństwa. Pozdrowienie przekaże abp Péter Erdő, prymas Węgier. Georg Weigel ze Stanów Zjednoczonych, wybitny biograf Jana Pawła II i znawca jego myśli wygłosi wykład pt. "Wierni świeccy nie mogą się zupełnie zrzec udziału w »polityce«", zaś prof. Stanisław Grygiel z Rzymu, znający Karola Wojtyłę jeszcze w czasach krakowskich, będzie mówił o "kulturze, jako mocy większej niż wszystkie inne siły". 17 stycznia, w ostatnim dniu trwania konferencji, do jej uczestników zwróci się z pozdrowieniem kard. Manuel Klemente, patriarcha Lizbony, abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski da świadectwo o Janie Pawle II, zaś abp Paolo Pezzi, stojący na czele archidiecezji Matki Bożej w Moskwie, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Federacji Rosyjskiej, wygłosi wykład pt. "Duc in altum. Misja Kościoła nie jest spełniona".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama