Włochy gotowe są podjąć w najbliższych dniach kroki prawne przeciwko koncernowi Pfizer z powodu opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformował nadzwyczajny komisarz ds. kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri.
W wydanej nocie ogłosił, że w tej sprawie otrzymał wyrazy solidarności od przewodniczących władz wszystkich regionów kraju podczas specjalnej narady, w której uczestniczyli też ministrowie zdrowia i polityki regionalnej.
"Ochrona zdrowia obywateli nie podlega negocjacjom. Kampania szczepień nie może zostać wyhamowana, tym bardziej podanie drugiej dawki wielu Włochom, którzy już otrzymali pierwszą" - oświadczył nadzwyczajny rządowy komisarz.
Wyraził ubolewanie, że rozmowy z koncernem nie przyniosły oczekiwanego przez władze w Rzymie rezultatu.
"Firma zawiadomiła nas, że w przyszłym tygodniu nie tylko nie zostaną dostarczone do Włoch dawki, które na podstawie jednostronnej i niezapowiedzianej decyzji nie zostały przywiezione w tym tygodniu , ale także, że będzie dalsza redukcja dostaw" - zaznaczył Domenico Arcuri w komunikacie rozpowszechnionym przez media.
Dodał, że w związku z tą sytuacją podczas narady z władzami regionów i ministrami dyskutowano o podjęciu kroków na rzecz ochrony obywateli włoskich i ich zdrowia "we wszystkich instancjach, cywilnych i karnych, gdzie będzie to możliwe".
Decyzja ta zapadła jednomyślnie - ogłosił komisarz odpowiedzialny za kampanię szczepień.
Domenico Arcuri już w poniedziałek skrytykował koncern, który opóźnił dostawy szczepionek po tym, jak wcześniej poinformował, że następny transport będzie mniejszy o 165 tysięcy dawek. Planowaną liczbę 562 tys. zredukowano o prawie jedną trzecią.
We Włoszech zaszczepiono dotąd ponad 1,2 mln osób. W niektórych regionach już trwa podawanie drugiej dawki.
W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Jak wyjaśniły, aby ten cel został osiągnięty, konieczne będzie tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.