Św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkanin, który zginął śmiercią męczeńską w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, będzie patronem roku 2021 w Małopolsce. Oświadczenie w tej sprawie wydał Sejmik Województwa Małopolskiego.
O ustanowienie patronatu wnioskował zarząd Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, na której terenie, w Oświęcimiu, znajdują się pozostałości dawnego obozu, gdzie 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe zginął w obozowym bunkrze głodowym, dobity zastrzykiem fenolu, oddając życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
"Św. Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej wyrazistych symboli ofiar zbrodni popełnionych w niemieckich nazistowskich obozach zagłady. Jest zarazem »patronem naszych trudnych czasów« - jak nazwał go papież Jan Paweł II - Patron Województwa Małopolskiego, a także symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka" - napisano w oświadczeniu sejmiku, wydanym 25 stycznia.
"Święty Maksymilian Maria Kolbe był człowiekiem wybitnym, oddanym modlitwie i działalności duszpasterskiej, niezwykle aktywnym i przedsiębiorczym, w swoich działaniach dalece wykraczającym ponad przeciętność, a w niektórych aspektach przekraczającym horyzonty swojej epoki. Jako założyciel Rycerstwa Niepokalanej, wydawca miesięcznika »Rycerz Niepokalanej« i »Małego Dziennika«, radia Niepokalanów czy najliczniejszego ówcześnie klasztoru katolickiego na świecie, nie bał się kolejnych śmiałych wyzwań, w tym zamysłu budowy telewizji, studia filmowego i lotniska na terenie klasztoru. (...) Ojciec Kolbe poprzez przykład pełnego poświęcenia i cnót życia, a także heroicznej postawy - w imię solidarności z drugim człowiekiem - nie cofającej się nawet przed śmiercią, stanowi wzór godny najwyższego podziwu i uznania. Ten wybitny Polak i kapłan ma niezrównane zasługi nie tylko dla Ziemi Małopolskiej, ale dla całej naszej Ojczyzny, dla całej ludzkości. Jako radni Województwa Małopolskiego wyrażamy przeświadczenie, że ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Roku 2021 pozwoli jeszcze mocniej podkreślić trwałe więzi łączące go z materialnym i niematerialnym (zwłaszcza historycznym i duchowo-religijnym) dziedzictwem Małopolski oraz z jej mieszkańcami. Dla Małopolan wydarzenie takie byłoby rodzajem zobowiązania, aby wciąż na nowo poznawać spuściznę, jaką nam pozostawił - zawartą zarówno w swoich pismach, jak i w przykładzie własnego życia" - dodali radni.
Warto przypomnieć, że niemałą rolę w biografii o. Maksymiliana odegrały jego krakowskie pobyty w latach 1919-1922. Pod Wawelem wykładał we franciszkańskim seminarium duchownym i w klasztorze krakowskim założył m.in. pierwszy na terenie Polski oddział Rycerstwa Niepokalanej oraz miesięcznik "Rycerz Niepokalanej".
Kult męczennika franciszkańskiego kwitnie w archidiecezji. Pod jego wezwaniem są świątynie w Krakowie-Mistrzejowicach i Krakowie-Opatkowicach, Szklarach i Woli Filipowskiej. Od 16 listopada 2017 r. imię św. Maksymiliana nosi również Zespół Szkół Spożywczych w Krakowie. Instytucją archidiecezji krakowskiej jest także Centrum Dialogu i Modlitwy, które powstało z myślą o wszystkich poruszonych wizytą w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.