Uroczystość odbyła się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".
Lekarz psychiatra, więźniarka Ravensbrück i przyjaciółka Jana Pawła II otrzymała Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski za niebagatelny dorobek naukowy i krzewienie postawy życiowej zgodnej z nauką papieża.
Krzyż Małopolski otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla regionu i przyczyniające się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Symbolika odznaki związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 r. papież powiedział do Małopolan: "Na was zawsze można liczyć".
- Dziękuję za tę niezłomną i prawą postawę, za poświęcenie życia dziełu Jana Pawła II, za rozpowszechnianie jego myśli w swojej działalności naukowej - mówił podczas uroczystości wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka, który wręczył odznaczenie. - Pani doktor wielokrotnie podkreślała, że wymagając od kogoś, należy wymagać przede wszystkim od siebie. Przez długie lata swojego życia pani doktor wymagała od siebie, przekazywała wartości, przede wszystkim wartości rodziny - dodał.
Wanda Półtawska podczas uroczystości podkreśliła, że spora część jej życia była związana z Krakowem i Małopolską. Powiedziała, że na swojej drodze spotkała wielu wspaniałych, świętych ludzi, a Jan Paweł II, który z tej ziemi pochodzi, był jej bardzo bliski. - To właśnie on stawał w obronie drugiego człowieka, walczył o jego godność, walczył o tych najmniejszych - przypomniała. Laureatka podkreśliła także rolę mężczyzn i ich odpowiedzialność za poczęte dzieci - podkreślała.
Nagrodzona mówiła, że jest "realistką, praktykiem", a odznaka, którą otrzymała, jest przyznawana osobom, które zdziałały coś konkretnego. Przypomniała, że sama angażowała się na kilku polach, m.in. medycyny oraz pomocy trudnej młodzieży, i znajdowała tam wspaniałych współpracowników. Dodała, że jest z pokolenia, któremu bliskie jest pojęcie "dobra publicznego". - W pewnym sensie każdy dorosły, dojrzały człowiek musi być przejęty tym, co oznacza służba publiczna - mówiła. Zauważyła ponadto, że wspaniale rozwijają się zdobycze techniki i nauki ścisłe, ale za mało człowiek myśli o tym, do czego jest przeznaczony, o tym, że ma duszę i jego zadaniem jest świadome dążenie do świętości.
- Trzeba znaleźć wymiar człowieka poza materią. Nie jesteś ciałem, masz ciało. Jesteś za to ciało odpowiedzialny, za swoje ciało i ciało wybranej kobiety - mówiła W. Półtawska. Dodała, że "dziecko ma pochodzić z miłości i dla miłości".
Wyznała, że pragnie, by Małopolska była pełna działaczy, którzy nie wstydzą się swojego światopoglądu, rozumiejących, jaka jest rola mężczyzny i jaka kobiety. - Chciałabym, żeby Małopolska szczyciła się odważnymi mężczyznami - dodała laureatka odznaczenia.
W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu wyróżnienia W. Półtawskiej czytamy: "Jej działalność przejawia się przede wszystkim poprzez pomoc w realizacji jednego z najważniejszych zadań Jana Pawła II: uzdrawianie i czynienie szczęśliwą ludzką rodzinę. Pracuje na tym polu niestrudzenie, tak w Polsce, jak poza jej granicami. Aktywnie działa na rzecz zorganizowania i uaktywniania lekarzy w służbie życia i rodziny, mając na uwadze wielki wpływ, jaki lekarze mają na los ludzi, w szczególności rodzin. Zawsze gotowa pomagać ludziom, przede wszystkim małżeństwom w kryzysie oraz osobom mającym kłopot ze swoją psychiką".
Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski jest honorowym wyróżnieniem, które przyznaje się osobom fizycznym, prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu. Odznaczenie jest przyznawane od 2014 roku. Ma dwa stopnie - złoty i srebrny, odznaczonych zostało nią kilkadziesiąt osób zasłużonych dla regionu, m.in. ks. Adam Boniecki, Kamil Stoch i Dawid Kubacki, prof. Stanisław Waltoś, prof. Franciszek Ziejka i Adam Zagajewski.
Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie. Jest doktorem nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie psychiatrii, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, działaczką pro life. Podczas II wojny światowej była przez kilka lat więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Bliska przyjaciółka św. Jana Pawła II, całe swoje życie poświęciła długoletniej pracy naukowej opartej na zasadach filozofii papieża Polaka. Jest autorką wielu książek i publikacji naukowych z zakresu psychiatrii i psychologii. Odznaczona Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.