Koncern farmaceutyczny AstraZeneca bronił w czwartek skuteczności swojej szczepionki przeciwko Covid-19 u osób powyżej 65. roku życia. "Najnowsze analizy (...) potwierdzają skuteczność szczepionki w grupie osób powyżej 65. roku życia" - cytuje rzecznika grupy agencja AFP.
Wcześniej w czwartek komisja ds. szczepionek berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat firmy AstraZeneca był obecnie podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia. Uzasadniono to niewystarczającą ilością danych z badań nad tą szczepionką.
Problemy z pełnym dopuszczeniem do obrotu preparatu, opracowanego przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i produkowanego przez AstraZeneca, sygnalizowała wcześniej niemiecka prasa. Tabloid "Bild" pisał, że podobną decyzję wyda w piątek Europejska Agencja Leków (EMA).
Agencja AFP przypomina, że Urząd ds. Produktów Zdrowotnych w Wielkiej Brytanii, gdzie dopuszczono szczepionkę do stosowania, w tym dla osób starszych, ocenił ją jako "bardzo dobrą i skuteczną" oraz że zapewnia ona "wysoki stopień ochrony".
Według Mary Ramsay, szefowej programu szczepień w brytyjskiej agencji rządowej Public Health England, szczepionki zarówno firm Pfizer/BioNTech, jak i AstraZenecy "są bezpieczne i zapewniają wysoki stopień ochrony przed Covid-19, szczególnie przed ciężkimi postaciami choroby".
Ramsay przyznała zarazem, że firma AstraZeneca przebadała "zbyt mało osób starszych, aby zaobserwować określony poziom ochrony w tej grupie", ale podkreśliła, że "dane dotyczące odpowiedzi immunologicznej były bardzo uspokajające".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.