Wybudowanie szpitala dla południowych dzielnic Warszawy oraz szpitala pediatrycznego na Białołęce, a także stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania opieką zdrowotną na terenie miasta - obiecują mieszkańcom stolicy kandydaci PiS w wyborach samorządowych.
Takie zobowiązania wyborcze przedstawili w czwartek na konferencji prasowej przed warszawskim Szpitalem Praskim pw. Przemienienia Pańskiego szef stołecznych struktur PiS Mariusz Błaszczak oraz kandydaci tej partii do Rady Warszawy Zbigniew Cierpisz i Alicja Żebrowska.
Błaszczak przypomniał, że jest to już piąte zobowiązanie przedstawione w tegorocznej kampanii wyborczej przez kandydatów PiS. Poprzednie dotyczyły: gospodarki, nauki, bezpieczeństwa oraz wyrównywania szans rozwojowych poszczególnych dzielnic stolicy. Jak poinformował, kolejne zobowiązanie dotyczy zapewnienia mieszkańcom Warszawy bezpłatnego dostępu do służby zdrowia.
"Sprzeciwiamy się komercjalizacji poszczególnych przychodni czy szpitali. Uważamy, że komercjalizacja prowadzi do prywatyzacji, można by mnożyć liczbę przykładów" - powiedział.
Skrytykował marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika (PSL) za "komercjalizację również tych ośrodków zdrowia, które przynoszą dochody". Podał przykład wojewódzkiego Centrum Stomatologii. Jego zdaniem celem takiego działania nie jest zapewnienie dostępu do służby zdrowia wszystkim mieszkańcom Mazowsza, ale "generowanie zysków".
"Opowiadamy się także za tym, żeby zrealizowane zostały plany dotyczące budowy szpitala południowego. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w kampanii wyborczej przed czterema laty obiecała, że szpital powstanie; nie zostało to zrealizowane" - powiedział Błaszczak.
Jak powiedział, PiS dostrzega także potrzebę budowy szpitala pediatrycznego na Białołęce. "Białołęka to dzielnica rozwijająca się dynamicznie, dzielnica młodych rodzin. Dostęp do ochrony zdrowia na jej terenie powinien być zapewniony" - powiedział.
Cierpisz poinformował ponadto, że kandydaci PiS będą zabiegać o stworzenie w Warszawie zintegrowanego systemu zarządzania opieką zdrowotną ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad dziećmi i osobami starszymi.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.