Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Zwyczaj wspólnego przeżywania dni skupienia biskupów zapoczątkował Prymas Wyszyński w 1946 r. „To czas odnowy i refleksji nad życiem własnym i Kościoła” - podkreślają polscy biskupi.
W ciągu czterech dni biskupi przeżywać będą wspólne Eucharystie i nabożeństwa, przystąpią do spowiedzi i wysłuchają w sumie ośmiu nauk rekolekcyjnych. W tym roku głosić je będzie bp Kazimierz Ryczan z Kielc.
„Będę się starał pomóc biskupom i sobie, przeżyć ten czas powrotu do Boga. To jest bardziej rozważanie osobiste każdego biskupa, a konferencje mają poddać najwyżej jakieś myśli” - powiedział bp Ryczan. Dodał, że w swoich refleksjach będzie się starł ukazać spotkanie Boga z ludźmi poprzez wieki. „Będzie to nawiązanie do rozważań ewangelicznych od Starego do Nowego Testamentu, to będzie takie zastanowienie się nad sobą i nad Kościołem” - powiedział ordynariusz kielecki.
Biskupi podkreślają znaczenie wspólnotowych rekolekcji, które należą do rzadkości w świecie i miejsce, gdzie one zawsze się odbywają. „Tutaj mamy szansę pomocy sobie nawzajem, tu możemy naprawdę się skupić i podjąć wewnętrzną odnowę” - powiedział bp Ryczan.
Choć nauki rekolekcje wygłosi biskup kielecki to jednak hierarchowie słuchać będą także rozważ innych współbraci. We wtorek kazanie podczas porannej Mszy św. mówić ma abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w środę Prymas abp Józef Kowalczyk, a w czwartek abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Także rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego każdego dnia prowadzić będzie inny z biskupów. W poniedziałek będzie to bp pomocniczy z Łodzi Ireneusz Pękalski, we wtorek przemyski biskup pomocniczy Marian Rojek, a w środę bp Andrzej Jeż z Tarnowa.
Dzień rekolekcyjny rozpoczynać będzie Eucharystia z Jutrznią, a kończyć Apel Jasnogórski. Według zwyczaju rekolekcyjnego, w czasie posiłków zachowywane jest milczenie.
We wtorek biskupi przeżywać będą nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w środę przystąpią do sakramentu pokuty i pojednania. Spowiedź będzie się odbywała w różnych miejscach klasztoru, a spowiednikami od lat są niektórzy ojcowie paulini.
Zwykle po zakończeniu dni skupienia miało miejsce Zebranie Plenarne Episkopatu. Jednak tym razem z tego zwyczaju zrezygnowano.
Na czas dni skupienia biskupi mieszkają w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który tradycyjnie został zamknięty dla innych pielgrzymów.
Wspólnotowe przeżywanie przez wszystkich biskupów dni skupienia należy do rzadkości w świecie. Polscy biskupi zwyczaj ten podtrzymują już od ponad 60 lat.
Pierwsze takie rekolekcje, jasnogórski kronikarz odnotował w 1946 r. W kolejnych latach szczególnych wzmianek o nich nie ma, odbywały się one bowiem nieregularnie. Pewną systematyczność można stwierdzić od roku 1950, kiedy Prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.