Rekolekcje Episkopatu

Polscy biskupi wezmą udział w dorocznych rekolekcjach, które rozpoczną się 23 listopada na Jasnej Górze.

Przez 3 dni rozważania rekolekcyjne głosić będzie ks. prof. Michał Bednarz, znany biblista z tarnowskiego, zamiejscowego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rekolekcje biskupów zwieńczy 26 listopada jednodniowe 350. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Rekolekcje biskupów odbywać się będą w paulińskim Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Na ich program, obok konferencji i rozważań, złoży się wspólnotowa modlitwa w Kaplicy Matki Bożej, droga krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i udział w Apelu Jasnogórskim.

Kolejne dni rozpoczynać będzie Msza św. z Jutrznią w jasnogórskiej kaplicy Matki Bożej. Każdy dzień rekolekcji biskupów kończyć się będzie Apelem Jasnogórskim, prowadzonym przez jednego z hierarchów. Na zakończenie rekolekcji w czwartek 26 listopada rano, zostanie odprawiona Msza św. za wszystkich zmarłych biskupów, której przewodniczyć będzie abp Józef Michalik. 24 listopada porannej Mszy św. z Jutrznią w Kaplicy Jasnogórskiej przewodniczyć będzie abp Józef Kowalczyk, a 25 listopada kard. Józef Glemp.

Rekolekcje głosić będzie ks. prof. Michał Bednarz, kierownik katedry egzegezy Nowego Testamentu i kuratorem katedry egzegezy Starego Testamentu z tarnowskiego, zamiejscowego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jest on autorem wielu książek i publikacji na temat Pisma Świętego, popularyzatorem Biblii i współtwórcą Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Jest lubianym i cenionym wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i w Gródku Podolskim na Ukrainie.

Podczas obrad 350. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze 26 listopada Księża Biskupi dyskutować m.in. o roku propedeutycznym w polskich seminariach duchownych, duszpasterstwie emigracyjnym wśród Polonii, nowym tłumaczeniu Kodeksu Prawa Kanonicznego, memoriale ws. rodziny i liście pasterskim na święto Świętej Rodziny, przypadające 27 grudnia.

Jednym z przedmiotów obrad będzie też przygotowywany list Episkopatu o kulturze języka. Mówił o tym abp Józef Michalik podczas poprzedniego Zebrania Plenarnego KEP w październiku br., dowodząc, że „język publiczny się brutalizuje i zadaniem dla nas wszystkich jest uświadomienie sobie tego zjawiska”. Dodał, że z tego właśnie powodu biskupi postanowili przygotować specjalny list pasterski nt. kultury języka.

Biskupi przyjmą też kalendarium pracy Konferencji Episkopatu na rok 2010, a na zakończenie obrad zostanie ogłoszony komunikat.

Obecne Zebranie Plenarne KEP będzie ostatnim, w którym będzie uczestniczyć kard. Józef Glemp jako urzędujący Prymas Polski. Z tej okazji biskupi obecni na Jasnej Górze będą mieli okazję okazać szczególną wdzięczność kard. Glempowi za jego 28-letnią posługę prymasowską.

W związku z ukończeniem przez kard. Józefa Glempa 80 roku życia 18 grudnia br., w dniu następnym – zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej - funkcję Prymasa Polski przejmie abp Henryk Muszyński jako aktualny metropolita gnieźnieński. Od tego momentu zaszczytny tytuł Prymasa Polski będą nosić kolejni pasterze tej najstarszej polskiej metropolii kościelnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
wiecej »