Irańskie media obszernie komentują spotkanie papieża Franciszka z wielkim ajatollahem Alim as-Sistanim w Nadżafie 6 marca. Nazywają je „okazją do pokoju” w Iraku.
Dziennik „Sazandegi”, bliski irańskim reformatorom, podkreśla, że obaj zwierzchnicy religijni są dziś „chorążymi światowego pokoju”. Ich rozmowę w cztery oczy w domu duchowego przywódcy szyitów określa mianem „najskuteczniejszego wydarzenia w dialogu między religiami”.
Inny reformistyczny dziennik „Shargh” mówi „symbolicznej sile” tego spotkania, ukazującej „znaczenie współpracy między wyznawcami różnych religii”.
Z kolei prorządowy „Iran Daily” w edytorialu na pierwszej stronie zapowiada „zwycięstwo dla szyizmu i chrześcijaństwa”. Obecność papieża uznaje za potwierdzenie faktu, że „chrześcijaństwo w Iraku żyje” pomimo „cierpień” zadanych przez Państwo Islamskie.
Natomiast gazety konserwatywne kładą nacisk na powrót bezpieczeństwa w Iraku, które pozwoliło na papieską wizytę pomimo niedawnych krwawych zamachów. „Papież Franciszek i wiele państw zachodnich powinni być świadomi, że ta swoboda [podróży do Iraku - KAI] wiele zawdzięcza krwi młodych z ruchu oporu i mądrości władz szyickich” – przekonuje ultrakonserwatywny „Resalat”. Jego zdaniem spotkanie papieża z ajatollahem może stać się „cenną okazją do pokoju i ulżenia cierpieniom narodu irackiego, w szczególności chrześcijan, w których uderzyła inwazja Państwa Islamskiego”.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...