To ma być rewolucja w polskiej medycynie, nad którą pracują badacze na uczelniach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu - informuje środowa "Gazeta Polska".
"Chcemy wyposażyć Polskę w technologie, nowoczesną platformę do produkcji szczepionek, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19. W ciągu 3-5 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą epidemią" - powiedział "Gazecie Polskiej" dr n.med. Radosław Sierpiński prezes Agencji Badań Medycznych.
Według gazety, m.in. naukowcy z Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha tworzą preparat białkowy. Z kolei badacze z Wrocławia, którymi kieruje prof. Andrzej Gamian, opracowują preparat podjednostkowy. Co ciekawe wrocławscy naukowcy dążą do tego, aby możliwe było aplikowanie szczepionki w formie sprayu do nosa. Z kolei zespół prof. Andrzeja Mackiewicza z Poznania opracowuje szczepionkę nowej generacji. Ten preparat jest tworzony na technologii szczepionek rakowych - czytamy w "Gazecie Polskiej".
Gazeta podaje, że wymienione projekty są na etapie badań na zwierzętach lub jeszcze przed nimi.
Jak powiedział "GP" prof. Wojciech Rypniewski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, ten wirus z nami zostanie. "Musimy zabezpieczyć się przed kolejnymi mutacjami, więc potrzebne będą nowe szczepionki. Własna baza naukowa bez wątpienia będzie bardzo pomocna. To da nam szanse na niezależność. Uważam że należy wspierać naukowców, którzy chcą tworzyć szczepionkę w Polsce" - dodał.
Gazeta pisze też, że pewne jest, że w Polsce zostanie wyprodukowana główna substancja amerykańskiej szczepionki Novavax.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.