Chrześcijanie zasługują na tolerancję

„Wspólnota międzynarodowa powinna zwalczać nietolerancję i dyskryminowanie chrześcijan z tą samą determinacją, z jaką zwalcza nienawiść wobec innych wspólnot religijnych” – stwierdził kard. Tarcisio Bertone

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej zabrał dziś głos podczas odbywającego się w stolicy Kazachstanu, Astanie szczytu 56 państw członkowskich Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przypomniał, że państwa członkowskie OBWE zobowiązały się do walki z nietolerancją i dyskryminacją.

Nawiązując do 35 rocznicy aktu końcowego Konferencji Helsińskiej kard. Bertone zaznaczył, że wśród zapisanych w nim dziesięciu zasad obowiązujących w stosunkach międzynarodowych znajduje się poszanowanie praw człowieka i podstawowych wolności. Pośród których szczególne znaczenie ma prawo do wolności religijnej. Jest dziś ono często negowane w różnych krajach przez ustawy nietolerancyjne i dyskryminujące, czy też działania bądź zaniechania, które zaprzeczają tej wolności. Watykański Sekretarz Stanu zaznaczył, iż wolność religijna nie jest koncesją udzielaną przez władze państwowe, lecz autentycznym prawem wynikającym z natury osoby ludzkiej. Przypomniał słowa wypowiedziane przez Benedykta XVI w Westminster Hall 17 września br., w których papież wyraził zaniepokojenie rosnącą marginalizacją religii, zwłaszcza chrześcijaństwa, które ma miejsce w pewnych kręgach, nawet w państwach, w których duży nacisk kładzie się na tolerancję. Watykański Sekretarz Stanu podkreślił, że jednak „ludzie wierzący są kluczowym elementem na rzecz dobra wspólnego”.

Kard. Bertone zaliczył do czynników zagrażających wolności religijnej uciążliwe ograniczenia, relatywizm, fałszywy sekularyzm, wykluczający religię z życia publicznego. Podkreślił znacznie nieskrępowanego uczestniczenia ludzi wierzących w debacie publicznej, aby mogli oni przedstawić obraz świata inspirowana wiarą i przyczyniać się do rozwoju moralnego społeczeństwa, spójności społecznej, pokoju i bezpieczeństwa. Przypominając, że w dzisiejszym świecie ponad 200 milionów chrześcijan doznaje różnorodnych prześladowań watykański Sekretarz Stanu wezwał OBWE do „opracowania skutecznych propozycji zwalczania tych niesprawiedliwości”.

Najbliższy współpracownik Benedykta XVI wezwał także do zakończenia konfliktów, które pomimo swego lokalnego charakteru stanowią zagrożenie dla całego regionu OBWE. Przypomniał, iż kryzys gospodarczy wskazał na znaczenie zasad etycznych w życiu gospodarczym i zaapelował o wprowadzanie polityki pro rodzinnej. Wskazał na konieczność zapewnienia każdemu człowiekowi wody pitnej i upomniał się o prawa migrantów oraz ich rodzin. Nawiązując do słów Jana Pawła II, który określił deklarację końcową z Helsinek aktem nadziei dla milionów Europejczyków i nieeuropejczyków, kard. Bertone wyraził nadzieję, że spotkanie w Astanie będzie aktem nadziei dla naszego pokolenia a także dla przyszłych pokoleń. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
rano
7°C Czwartek
dzień
8°C Czwartek
wieczór
6°C Piątek
noc
wiecej »