Poski system gazowniczy - bezpieczny

System dystrybucji gazu w Polsce jest bardzo dobry i bezpieczny. Nie widzę żadnych specjalnych zagrożeń - powiedział PAP prof. Stanisław Nagy z katedry inżynierii gazowniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jego zdaniem w Zielonej Górze doszło do nietypowego wypadku.

"Mamy bardzo dobry system. Gdyby obejrzeć systemy w innych krajach, które nie należą do UE, przykładowo na Ukrainie czy w Rosji, to człowiek się zastanawia, jak to może działać. W Polsce mamy standardy i normy, które obowiązują w Unii Europejskiej, mamy bardzo dobre urządzenia instalowane w stacjach redukcyjnych, które są bardzo dobrze opomiarowane. Pracownicy są świetnie wyszkoleni. Nie widzę żadnych specjalnych zagrożeń" - powiedział prof. Nagy.

Naukowiec zapewnił, że mieszkańcy polskich osiedli "nie siedzą na bombie". "Myślę, że w Zielonej Górze doszło do bardzo nietypowego przypadku. W historii przemysłu gazowego nie było takiego przypadku, by tak duża liczba odbiorców była narażona na niebezpieczeństwo" - dodał.

Co mogło zatem doprowadzić do zagrożenia w Zielonej Górze? Zdaniem prof. Nagy`ego jest zbyt wcześnie, by o tym mówić. "Nie znamy zapisów, nie znamy żadnych informacji dotyczących pomiarów ciśnienia, nie wiemy jak zjawisko się rozwijało w czasie. () Jest szereg możliwości, które mogły wystąpić, przykładowo niestabilna praca reduktora głównego, czy też nieotwarcie się zaworu antywybuchowego. To jednak mało prawdopodobne. () Może wystąpiło więcej czynników. To jednak spekulacje" - powiedział prof. Nagy.

W Zielonej Górze kłopoty ze zwiększonym ciśnieniem gazu rozpoczęły się we wtorek po południu. Wówczas tamtejsza straż pożarna otrzymała pierwsze zgłoszenia o wybuchach gazu w kuchenkach gazowych. Potem ich liczba zaczęła lawinowo rosnąć, zgłaszano również wycieki gazu. Łącznie podobnych zgłoszeń było ok. 40. Zginęła jedna osoba. Ewakuowano mieszkańców trzech osiedli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »