Administracja Kraju Ałtajskiego na Syberii w przyszłym roku podejmie decyzję o ewentualnym przekazaniu katolickiego kościoła w Barnaule na własność miejscowej wspólnocie rzymskokatolickiej.
O konieczności zwrotu wypowiedział się nuncjusz apostolski w Rosji abp Antonio Mennini.
„Jesteśmy wdzięczni administracji Kraju Ałtajskiego za gotowość zwrotu kościoła katolickiego. Jednak rozumiemy, że pośpiech byłby niewskazany z powodu różnych aspektów praktycznych. Mamy nadzieję, że kościół zwrócony zostanie w ciągu przyszłego roku” – powiedział abp Mennini.
Ordynariusz miejscowej diecezji katolickiej Przemienienia Pańskiego, a jednocześnie przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji, bp Joseph Werth podkreślił, że budynek kościelny bardzo przydałby się wiernym. „Decyzja zwrotu nie została jeszcze podjęta, ale sama dobra intencja władz już wiele znaczy. Zwrócić świątynię, która przez wiele lat służyła innym celom, nie jest proste. Mam nadzieję, że w ciągu przyszłego roku odzyskamy kościół i już niedługo będziemy mogli obchodzić stulecie jego konsekracji” – dodał ordynariusz nowosybirskiej diecezji.
Budowę kościoła w Barnaule rozpoczęto w 1908 r. Pięć lat później został on konsekrowany. W 1937 r. świątynię odebrano katolikom. Obecnie znajduje się w niej apteka.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.