Reklama

Jutro wręczenie "alternatywnych Nobli"

W poniedziałek 6 grudnia odbędzie się w szwedzkim Reichstagu w Sztokholmie wręczenie alternatywnych Nagród Nobla za 2010 rok. Głównym jej laureatem jest pochodzący z Austrii brazylijski biskup Erwin Kräutler.

Reklama

Ordynariusz diecezji Altamira-Xingu został wyróżniony za „wkład, jaki przez całe życie wnosił na rzecz obrony praw ludności tubylczej oraz za niezmordowane działania przeciwko niszczeniu regionu Amazonii.

Ostatnio 71-letni biskup zwrócił na siebie uwagę ostrymi protestami przeciwko projektowi budowy mega-zapór „Belo Monte“ na rzece Xingu. Biskup krytykował wydanie zezwolenia na budowę zespołu tam przez ustępującego prezydenta Luisa Inacio Lulę da Silva, który za miesiąc przekaże władzę w kraju w ręce nowo wybranej prezydent Dilmy Roussef. Budowa zapór może doprowadzić do „chaosu społecznego i ekologicznego“, przestrzegł brazylijski hierarcha.

Obok bp. Kräutlera alternatywne Noble otrzymają także nigeryjski obrońca środowiska   naturalnego Nnimmo Bassey, organizacja samopomocy Sappros Nepal i jej przewodniczący Shrikrishna Upadhyay oraz organizacja „Physicians for Human Rights-Israel” (lekarze na rzecz praw człowieka - Izrael.
 
Nagroda, której fundatorem jest niemiecko-szewedzki dziennikarz Jakob Carl von Uexküll została dotychczas przyznana 140 osobom z niemal 60 krajów. Osoby te „swoim działaniem odpowiedziały na najpilniejsze wyzwania, wobec których stoi ludzkość“. Nagroda w wysokości ok. 220 tys. euro i jest przyznawana od 1980 roku. Wśród jej dotychczasowych laureatów są m.in. brazylijski teolog Leonardo Boff i obrończyni praw człowieka Bianca Jagger.

Erwin Kräutler urodził się 12 lipca 1939 r. w austriackim Vorarlbergu. Po maturze wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszej Krwi i studiował w Salzburgu teologię i filozofię. Święcenia kapłańskie otrzymał 3 lipca 1965 roku i wkrótce potem wyjechał na misje do brazylijskiej Amazonii.

7 listopada 1980 r. Jan Paweł II mianował go biskupem-koadiutorem dla prałatury terytorialnej Xingu w stanie Para, gdzie biskupem był wówczas jego stryj Erich Kräutler.

W latach 1983-1991 był i ponownie od 2006 r. jest przewodniczącym Indiańskiej Rady Misyjnej (CIMI) w ramach episkopatu Brazylii. Wszystkie jego działania podporządkowane są „opcji na rzecz ubogich“. W 1983 zatrzymała go i pobiła policja wojskowa za udział w akcji solidarności z ludnością tubylczą. W 1987 został ciężko ranny w sprowokowanym wypadku drogowym, gdy mała ciężarówka zderzyła się czołowo z samochodem prowadzonym przez biskupa.

Biskup opiekuje się zarówno Indianami, jak i setkami tysięcy zepchniętych na margines drobnych rolników i robotników rolnych na terenie prałatury. Broni ich praw, lekceważonych przez wielkie koncerny rolno-przemysłowe. Od kilku miesięcy bp Kräutler stał na czele grupy sprzeciwiającej się budowie ogromnej elektrowni wodnej Belo Monte w regionie Amazonki. Od czterech lat biskup ma ochronę policyjną. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany przez organizacje międzynarodowe, a także przez swój kraj ojczysty.

Biskup jest postacią znaną i bardzo lubianą. We wszystkich podległych mu wspólnotach jest witany serdecznym „Oi, bispo!“. Podczas wizytacji parafialnych czy zwykłych wizyt w parafiach często widzi plakaty z napisem „Kochamy cię, Biskupie!“ Stała obecność ochrony policyjnej trochę mu ciąży i zauważa z żartem, że „sam jest tylko we własnym pokoju i biurze“.

Utworzona 16 sierpnia 1934 prałatura terytorialna Xingu – jedna z 13 takich jednostek w Brazylii – jest trzecią pod względem powierzchni kościelnych jednostek terytorialnych w tym kraju. Na obszarze prawie 370 tys. km kw. mieszka tam ponad 400 tys. ludzi, w tym ok. 300 tys. katolików i tylko 3,5 tys. Indian.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama