Zmarła amerykańska poetka i eseistka Louise Glück, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2020 roku, a także Nagrody Pulitzera, poetyckiej Nagrody Bollingena i jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA - National Book Award; miała 80 lat - podały w piątek amerykańskie media.
"Wyższość poezji nad życiem polega na tym, że jeśli jest dostatecznie inteligentna, to przetrwa" - napisała kiedyś Glück.
Była "poetką lakonicznego, szczerego liryzmu", zafascynowaną grecką mitologią, filozofią, Szekspirem i Emily Dickinson; na jej styl wpłynęli Rainer Maria Rilke, T.S. Elliot, Robert Lowell i Dickinson - wspomnia zmarłą amerykańska telewizja publiczna PBS.
Gdy noblowskie jury wyróżniło ją w 2020 roku - był to pierwszy Nobel dla amerykańskiej poezji od czasów nagrodzonego w 1948 roku T.S. Elliota - jego członkowie napisali, że jej "unikalny poetycki głos z surowym pięknem czyni indywidualną ludzką egzystencję czymś uniwersalnym".
Glck wykładała na tak prestiżowych uczelniach, jak Uniwersytet Stanforda, czy Uniwersytet Bostoński. Jej prace, które stały się przedmiotem badań literackich, zebrane są w bibliotece na Uniwersytecie Yale. Wydała kilkanaście tomów poezji, eseje i krótką powieść "Marigold and Rose".
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.