W piątek, 21 maja w wieku 85 lat zmarł Krzysztof Jackowski - ceniony artysta malarz związany z Kielcami, autor otoczonego kultem obrazu Św. Józefa z Maryją i Jezusem, wykonanego do kieleckiego sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny.
40 kopii tego obrazu aktualnie peregrynuje po parafiach diecezji kieleckiej. Śp. Krzysztof Jackowski wykonał obraz do kieleckiego sanktuarium na wzór oryginału - słynącego łaskami obrazu znajdującego się w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Obraz wykonany przez Jackowskiego dla Kielc został ukoronowany 1 maja 2014 r. koronami biskupimi przez księży biskupów: Kazimierza Ryczana, Kazimierza Gurdę i Mariana Florczyka. Zamontowano przy nim gabloty na wota. Sprawowane są regularne nabożeństwa, szczególnie obecnie – w Roku Rodziny i św. Józefa. Ks. dr Leszek Sztandera, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie określa obraz jako „dobry do adoracji”. - Św. Józef jest w ruchu, w łączności z Jezusem i Maryją, zaczytaną - dużo na nim się dzieje – mówi ks. Sztandera.
Krzysztof Jackowski wykonał też polichromię w kościołach w Szydłowie, Gnojnie, Obiechowie, Końskich oraz odnowił polichromię kościoła w Leszczynach.
Artysta urodził się w Kielcach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Wypracował oryginalną, rozpoznawalną formułę malarstwa. Posługiwał się środkami groteski i ostrej satyry, wzbudzającej emocje w czasach PRL. Uprawiał też malarstwo monumentalne. Jego twórczość, nazwana malarstwem zaangażowanym, była bardzo żywo komentowana na różnych wystawach i zarazem eliminowana przez cenzurę.
Obrazy Krzysztofa Jackowskiego, których namalował ok. tysiąca, znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biurze Wystaw Artystycznych w Radomiu oraz w zbiorach prywatnych rozproszonych po całym świecie. Za granicą jego prace można zobaczyć we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, Australii czy w Stanach Zjednoczonych.
W roku 2003 otrzymał nagrodę miasta Kielce, a w 2004 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2007 r. otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.