Królowa Jadwiga jedzie na Litwę

„To jest nasza królowa. Mamy nadzieję, że teraz jeszcze bardziej się nami zaopiekuje i pomoże w zjednoczeniu Litwinów i Polaków, żeby była między nami wielka miłość” – z ogromną nadzieją w głosie mówi nam Regina Karpowicz z Wilna, tuż po otrzymaniu przez delegację polsko-litewską relikwii św. Jadwigi. Uroczystość miała miejsce dziś na Wawelu.

Przez wstawiennictwo św. Jadwigi wierni modlili się w wawelskiej katedrze o prawdę i miłość w sercach Polaków i Litwinów.

„Myślimy, że dalej będzie pomagać tak Litwinom, jak i Polakom, całej Litwie wzrastać w wierze” – dodaje Alicja Dacewicz, która przybyła do Krakowa w kilkunastoosobowej delegacji. „Wiążemy wielkie nadzieje z tą relikwią” – mówią jednym głosem kobiety.

„Po siedmiu wiekach spocznie wśród tych, którym przyniosła wiarę” – cieszą się z kolei franciszkanie, do których kościoła trafią relikwie.

Proboszcz katedry na Wawelu ks. Zdzisław Sochacki, który za zgodą kard. Stanisława Dziwisza, uroczyście przekazał doczesne szczątki Świętej, życzył, aby te relikwie pomogły w kształtowaniu idei, które głosiła i praktykowała Królowa.

Ksiądz prof. Kazimierz Panuś z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie życzył delegacji Litwinów i Polaków, aby te relikwie były z nimi na ich drodze do świętości.

Rektor wileńskiego kościoła o. Marek Defflla powiedział nam, że zaraz po ich powrocie do Wilna odbędą się rekolekcje adwentowe ze św. Jadwigą. Nauki wygłosi ks. dr hab. Stanisław Koczwara z Instytutu Teologii w Wilnie. A relikwie zostaną umieszczone w ołtarzu dopiero tuż przed rocznicą kanonizacji św. Jadwigi, tj. 5 czerwca 2011 r.

Św. Jadwiga żyła w XIV w. Była królową Polski. Zostając żoną wielkiego księcia Litewskiego Władysława Jagiełły, zaniosła Litwie chrześcijaństwo. Uprawiała działalność charytatywną. Otaczała opieką liczne szpitale. Też je fundowała i uposażała. Stawała również w obronie ludzkiej godności. Świętą została ogłoszona przez papieża Jana Pawła II 8 czerwca 1997 r.

Franciszkanie przybyli na Litwę jako jedni z pierwszych. Byli tam już w XIV w. Do kasaty carskiej Zakon pełnił ważną rolę w dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 30. XX w. franciszkanie odzyskali świątynię i klasztor. Po II Wonie Światowej komuniści znów je zamknęli. Dopiero po odzyskaniu przez Litwę niepodległości w roku 1998 znów je oddano franciszkanom. Kościół franciszkanów leży w najstarszej części miasta Wilna.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Czwartek
wieczór
1°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
3°C Piątek
dzień
wiecej »