Parlament Irlandii zatwierdził w środę przyjęcie służącego stabilizacji finansów publicznych pakietu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w kwocie 85 mld euro.
Toruje to drogę do wyrażenia przez MFW zgody na jego udział w pakiecie, co ma nastąpić później w tym tygodniu.
Pakiet poparło 81 deputowanych, w tym posłowie niezależni, natomiast 75 było przeciw. Z przyznanych Irlandii środków 35 mld euro przeznaczy się na pomoc dla sektora bankowego, natomiast 50 mld na zaspokojenie potrzeb pożyczkowych państwa. Pieniądze te zostaną rozdysponowane w ciągu trzech lat.
Przyjęcie pakietu oznacza cięcia i podwyżki podatków dla mieszkańców Irlandii.
Plan przewiduje obniżenie deficytu budżetowego z obecnych 12 proc. do 3 proc. PKB w latach 2011-14. Z początkiem 2011 r. parlament zagłosuje nad ostatnimi elementami budżetu, a po zakończeniu procesu ustawodawczego premier Brian Cowen najprawdopodobniej rozpisze przedterminowe wybory powszechne.
Przedstawiciel centroprawicowej partii Fine Gael Michael Noonan, który jest prawdopodobnym przyszłym ministrem finansów Irlandii, oświadczył, że obecnie to "najbiedniejsi z biednych są proszeni o poręczenie spekulacji inwestorów funduszy hedgingowych".
Według sondaży po wyborach parlamentarnych Fine Gael utworzy rząd koalicyjny z centrolewicową Partią Pracą. Oba ugrupowania opowiadają się za renegocjacją warunków pakietu.
Toruje to drogę do wyrażenia przez MFW zgody na jego udział w pakiecie, co ma nastąpić później w tym tygodniu.
Pakiet poparło 81 deputowanych, natomiast 75 było przeciw. Z przyznanych Irlandii środków 35 mld euro przeznaczy się na pomoc dla sektora bankowego, natomiast 50 mld na zaspokojenie potrzeb pożyczkowych państwa. Pieniądze te zostaną rozdysponowane w ciągu trzech lat.
Dr Filip Gańczak z IPN.Gańczak z IPN o niemieckich rozliczeniach z nazizmem.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).